referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bohdana
Pondelok, 18. januára 2021
Organizačné štruktúry
Dátum pridania: 04.05.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: fmato
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 161
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 9.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 16m 20s
Pomalé čítanie: 24m 30s
 
1. Vývoj organizačnej štruktúry a riadenia veľkých podnikov

A.Chandler1 identifikoval dve kritické transformácie v organizácii modernej korporácie. Prvá sa uskutočnila na sklonku 19.storočia v podobe vzniku veľkých multifunkčných podnikov. Železničné spoločnosti v dôsledku územnej expanzie ako prvé zaviedli hierarchické organizačné štruktúry s deľbou riadiacej práce (právomoci a zodpovednosti) podľa špecializovaných funkcií.
Druhý výrazný míľnik uskutočnil počas 20-tych rokov tohto storočia v podobe divizionalizovanej korporácie (divizionálna organizácia), ktorá postupné nahradila centralizované funkčné štruktúry, ktoré boli typické pre väčšinu priemyselných korporácií, a holdingové spoločnosti, ktoré boli typické pre podniky rastúce fúziami. Priekopníkmi boli podniky DuPont a General Motors.
Dôvodom divizionalizácie v podniku DuPont bolo rastúce množstvo a rozsah výrobkových línií. V centralizovanej funkčnej štruktúre sa koordinácia rôznych funkčných útvarov pre každú výrobkovú líniu stávala čoraz zložitejšou a vrcholové vedenie bolo trvalé preťažené. Riešenie sa našlo v decentralizácii, keď sa výrobkové divízie začali zaoberať operatívnym rozhodovaním a ústredie korporácie koordináciou a súhrnným vedením.
General Motors sa reorganizoval z holdingového podniku na koordinovanejšiu divizionálnu štruktúru v dôsledku akútnych finančných a organizačných problémov v 20-tych rokoch. Pokles dopytu odhalil problémy s prebytkom zásob, nedokonalé vnútropodnikové účtovníctvo, nedostatok informácií a zmätenú výrobkovú líniu. Nová organizácia pracovala na dvoch princípoch:
- vedúci každej divízie úplne zodpovedal za prevádzku a výsledky zverenej divízie
- ústredie vedené prezidentom bolo zodpovedné za rozvoj a riadenie podniku ako celku a jeho úlohou bolo:
- sledovať výnosnosť kapitálu v divíziách
- koordinovať divízie
- stanovovať výrobkovú politiku

Primárnym znakom divizionalizovanej korporácie bolo oddelenie prevádzkovej zodpovednosti, ktorá bola zverená všeobecným manažérom na divíznej úrovni, od strategickej zodpovednosti, ktorá bola zverená ústrediu. Divizionálna organizácia predstavovala zosúladenie priaznivých účinkov decentralizácie a centrálne uskutočňovanej koordinácie.

2. Tvorba organizačnej štruktúry

Nová stratégia znamená novú deľbu riadiacej i výkonnej práce vnútri podniku, a preto vytvorenie novej organizácie a jej obsadenie kompetentným peronálom sa pokladá za jednu z hlavných implementačných aktivít.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Abell, D.F.: Defining the Business. The Starting Point of Strategic planning. Prentice Hall, Englewood Cliffs 1980, Jirásek, J.: Od plánování ke strategickému řízení. Moderní řízení č.11, 1997, Perlaki, I.: Inovácie v organizácii, Alfa, Bratislava 1985, Slávik, Š.: Strategické riadenie podniku, Sprint, Bratislava 1999
Podobné referáty
Organizačné štruktúry 2.9792 2407 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.