referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Streda, 6. decembra 2023
Cena
Dátum pridania: 29.09.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tenka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 926
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 15.2
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 25m 20s
Pomalé čítanie: 38m 0s
 
CENOVÉ POLITIKY
Keď má marketingový riaditeľ zanalyzované a zhodnotené pôsobenie každého vplyvu, tak potom musí navrhnúť takú cenovú politiku, ktorá sa prijme. Cenové politiky nepredstavujú špecifickú cenu, jednoducho určujú typ prístupu k tvorbe ceny, ktorý môže byť potrebný na dosiahnutie definovaných marketingových cieľov. Pri zvažovaní každej cenovej politiky sa snažte dôkladne uvážiť situácie, ktoré podporujú uplatnenie tejto politiky.
Hoci existuje niekoľko cenových politík, ktoré môžu spoločnosti prijať, je možné zatriediť ich podľa účinkov do troch kategórií, a to:
1.Trhovo orientované cenové politiky: politiky definované ako výsledky pôsobenia trhových podmienok a očakávaní.
2.Nákladovo orientované cenové politiky: súvisiace s celkovými nákladmi na výrobok.
3.Konkurenčne orientované cenové politiky: zaoberajú sa konkurenciou medzi kupujúcimi, konkurenciou medzi predávajúcimi alebo obidvomi druhmi konkurencie.
1. Trhovo orientované cenové politiky

TVORBA CIEN PRI PRENIKANÍ NA TRH / PRI NASÝTENÍ TRHU
Pri tvorbe cien pri prenikaní na trh je zámerom nasýtiť trh čo najrýchlejším predajom výrobku kvôli získaniu dôležitého podielu na trhu alebo kvôli získaniu vedúceho postavenia značky, čím sa budúcim konkurentom veľmi sťaží vstup na trh. Kvôli súvisiacim nákladom túto metódu tvorby cien používajú pri jej uplatňovaní v celoštátnom merítku iba veľké spoločnosti. Po získaní vedúceho postavenia značky sa môže cena zvyšovať - za predpokladu, že sa vedúce postavenie značky udržiava – až kým sa nedosiahne maximálna hodnota celkovej ziskovosti, i keď to spôsobí pokles počtu predaných jednotiek.
Rovnaká technika, spojená s podstatnými obchodnými a množstevnými zľavami sa môže používať aj v distribučných kanáloch. Pred uvedením na trh sa veľké množstvá výrobku predávajú do distribučných kanálov. Predstava je taká, že veľkoobchodníci aj maloobchodníci, ktorí vlastnia obrovské množstvá jedného výrobku potom nekúpia ďalšie od iných dodávateľov, kým neznížia veľké zásoby týchto výrobkov vo svojich skladoch.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Cena SOŠ 2.9733 436 slov
Cena GYM 2.9719 342 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.