referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vavrinec
Pondelok, 10. augusta 2020
Jednotný trh: šanca, ale aj povinnosti
Dátum pridania: 16.12.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kpeto
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 888
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 40s
Pomalé čítanie: 8m 30s
 
Podľa prepočtov EK prinieslo fungovanie jednotného vnútorného trhu členských štátov únie približne 2,5 milióna nových pracovných miest. Ľudia môžu žiť, študovať a pracovať kdekoľvek v EU. Telekomunikačné poplatky sa znížili takmer o polovicu, letenky o 40 % a klesli aj ceny elektrickej energie a plynu. Upevnili sa aj sociálne práva, zvýšila sa ochrana zdravia pri práci a posilnili sa práva spotrebiteľov. Budovanie jednotného trhu sa ešte neskončilo. Za najväčší nedostatok označuje sama EK pretrvávajúce cenové rozdiely medzi štátmi. Pokrok je potrebný aj v harmonizácií DPH a spotrebných daní, aby sa odstránili prekážky voľného pohybu tovaru a služieb na území EU.

Ekonomická spolupráca stála vždy v popredí záujmu o európsku integráciu. Členské štáty sa postupom času dohodli na spoločnej hospodárskej politike a vybudovali jednotný trh s jednotnou menou. Postupne sa rúcali fyzické, daňové, a technické bariéry brániace voľnému pohybu tovaru, služieb, kapitálu a osôb. Proces tvorby jednotného trhu je však stále vo vývoji.

Jedným z dôsledkov pôsobenia jednotného trhu je zvýšenie spotrebných daní, ako aj DPH na niektoré tovary a služby. Najvýraznejšie sa to prejaví na zdražení cigariet. Zavedenie spotrebnej dane 64 eur na 1000 cigariet spôsobí postupne takmer 300 násobný nárast cien. Vyše sto korún bude škatuľka cigariet stáť v roku 2009. Zvýšia sa aj ceny benzínu, piva a pálenky. Páliť sa bude môcť lacno ale iba pre osobnú potrebu (50% daň do 30 l ovocného destilátu). V dôsledku zvyšovania znížených DPH dôjde ihneď po vstupe k miernemu zvyšovaniu elektrickej energie, plynu i kúrenia.

Vstup zahraničných investorov bude pozitívne stimulovať ekonomický rast. Slovensko v snahe prilákať veľké firmy zo západu prisľúbilo daňové úľavy, čim si ale spôsobilo problémy v Bruseli. Poskytovanie daňových úľav je možno totiž považovať za štátnu pomoc a tá je povolená iba za striktných podmienok, súvisiacich najmä z nezamestnanosťou a regionálnym rozvojom. Inak je zakázaná, pretože odporuje zásadám voľnej súťaže. Súhlas s poskytnutím štátnej pomoci pre US Steel Košice bol viazaný na obmedzenie výšky daňových úľav, ako aj na obmedzenie nárastu produkcie a exportu. Únia si starostlivo stráži svoj trh.

Pokrok sa dosiahol pri vzájomnom uznávaní výrobkov. Európskymi normami sa zaoberajú dve organizácie: European Committee for Standardisation (CEN) a European Committee for Electrotechnical Standardisation (CENELEC). Členské štáty musia zrušiť všetky normy, ktoré niesu kompatibilné z európskymi a nespĺňajú bezpečnostné požiadavky. Ak ich výrobca nedodržiava musí preukázať, že jeho výrobok je bezpečný. Všetky sporné potraviny sa môžu predávať len na lokálnom trhu. Podpísaný protokol, Protokol k európskym dohodám o hodnotení zhody a akceptácii priemyselných produktov (PECA), umožní slovenským vývozcom naplno profitovať z výhod vnútorného trhu EU. Protokol sa zatiaľ vzťahuje na také sektory ako strojové a elektronické zariadenia , elektromagnetická kompatibilita a osobné ochranné pomôcky. Oblasti protokolu sa majú čoskoro rozšíriť. Označenie výrobku značkou CE, potvrdzuje, že výrobok je vyrábaní v súlade so smernicami EU.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.