referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radúz
Nedeľa, 10. decembra 2023
Politicko - ekonomicky blok
Dátum pridania: 21.09.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: OA-Denisa Ch.
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 231
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Zástupcovia dvanástich juhoamerických štátov podpísali uplynulý týždeň dohodu o vytvorení politicko-ekonomického bloku podľa vzoru EÚ. Podľa prezidenta Peru Alejadra Toleda sa zrodila nová krajina, ktorá bude mať jedného dňa spoločnú menu, parlament a cestovné doklady.

Spravodajská televízia BBC uvádza, že prvým krokom nového zoskupenia bude postupné znižovanie a rušenie vzájomných ciel. Dlhodobým cieľom je transformácia juhoamerického regiónu medzi hlavných hráčov na medzinárodnom trhu. Juhoamerický blok má 361 miliónov obyvateľov a dosahuje hrubý domáci produkt 970 miliárd dolárov.

Blok vznikol na základoch dvoch hlavných obchodných zoskupení v regióne Mercosuru a Andského spoločenstva. Pridali sa ešte Čile, Surinam a Guayana.

Podľa generálneho tajomníka Andského spoločenstva Allana Wagnera dosiahne juhoamerický blok úroveň integrácie EÚ o pätnásť rokov. „Toto je zriedkavá príležitosť, ktorú môžeme v dejinách označiť za konštruktívny proces,“ cituje The Santiago Times brazílskeho prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu.
Ambície stať sa jedným z hlavných hráčov vo svete sa môžu podľa BBC skomplikovať. Exportné komodity väčšiny juhoamerických štátov sú totožné.

Okrem toho vedú najväčšie štáty bloku Argentína a Brazília obchodné spory. Bolívia a Čile už viac ako štyridsať rokov nemajú diplomatické vzťahy.

Bolívia sa snaží získať od Čile pobrežné územie, o ktoré prišla ešte koncom 19. storočia. Novovytvorený blok však určite posilní rokovacie pozície juhoamerických štátov k USA v budúcoročných diskusiách o vytvorení Celoamerickej zóny voľného obchodu FTAA. Tento blok mal vzniknúť už v budúcom roku. Kritika amerických ciel a subvenčnej politiky však tento zámer odsunuli.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.