referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bonifác
Piatok, 14. mája 2021
Automanažment alebo sebariadenie
Dátum pridania: 10.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Penelope8
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 229
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 8m 40s
Pomalé čítanie: 13m 0s
 
“Sebariadenie je revolúciou v ľudských záležitostiach. Od jednotlivcov a najmä vedomostných pracovníkov si vyžaduje nové veci.”
(P. Drucker)

Hoci automanažment zatiaľ existuje len vo výskumnom štádiu v Spojených Štátoch, jedným z podstatných tvrdení tejto štúdie je, že existuje. V čiastočných formách a cieľoch, v rozličných amerických priemysloch a v rôznom čase našej histórie.

Pokusy v automanažmente mali podobu hľadania väčšej autonómie v obchodnom odvedví, v riadení technického pokroku a v odolnosti voči fragmentácií pracovných úloh.
Tieto pokusy mali aj podobu odmietania veľlkých priemyselných spoločností, ktoré boli v minulosti bežnými, a začali sa pokusy o vytvorenie nových a viac kooperatívnych organizácií.

Viac týchto pokusov sa odohrávalo pod účelnými predpokladmi, že americký ekonomický systém bude pokračovať v jeho veľkých zmenách a tieto alternatívy boli možné v rozsahu tohto systému. Niektoré boli založené za predpokladu, že môžu svojou pomocou prispieť k zmeneniu systému.

1. Automanažment

Práca je viac obecne organizovaná a kontrolovaná vlastníkmi a manažermi, alebo možno manažermi ktorí referujú vláde alebo radou správcov.
V organizácií, v ktorej pracuje viac ľudí, ľudia pracujú hierarchicky; bez ohľadu na štýl manažmentu, niekto kto je na vrchole má riadiace právo na ostatných.
Subjektom tejto štúdie je organizácia bez vonkajšieho zavedeného manažmentu a hierarchie, a to je, firma v ktorej sa uplatňuje automanažment.

Pracovníci automanažmentu uskutočňujú hromadný proces auto-kontroly a demokratický manažment vnútri organizácie, ktorá poskytuje služby alebo produkuje výrobky. To odstráňuje vzťahy medzi zamestnancom a zamestnávateľom a dodáva rozšírenie a posilnenie demokratických princípov, ktoré sú tak dôležité v Západnom myslení.
Pracovníci automanažmentu sa odvolávajú na okolie ktoré podporuje ľudský vývin spolupôsobenia a účasťou všetkých zamestnaných vo výrobnom procese. A to môže prispieť vo vzraste materiálnej produktivity a zvätšiť output. Taktiež môže stimulovať produktivitu v plnom rozsahu ľudského myslenia – v ľudskom vzraste sprevádzanom cez ich prácu.

Výraz “pracovníci automanažmentu” (Workers Self – Management) definuje kto riadi v tomto procese seba kontroly. Je to dobre známe ako prevaha kapitalistickej ekonomiky a spoločnosti, robotníci zvyčajne neriadia.
Používané výrazy ako hlavný pracovník (capital) a robotník (labor) zahrňujú dôležité tenzie. Zvyčajne sa diskutuje o právach a povinnostiach hlavného pracovníka a robotníka. Povzbudzujeme pomocou hlavných prúdov sociálne vedy pre porozumenie triedy v sociálno ekonomických pomenovaniach a rozmýšlame o pomenovaniach každoročných vzrastajúcich príjmoch a pre vhodnú aplikáciu do našich životov.
Štúdia pracovníkov automanažmentu je založená na staršej a viac politicky chápanej triede, ktorá pochádza z ľudských vzťahov v rámci produkovania finančných zdrojov a majetku.

Výraz pracovníci automanažmentu je definovaný za predpokladu, že v tejto politickej triede nie je vlastný pravý hlavný pracovník manažmentu. To určuje právo účasti v manažmente práce a nie vo vlastníckom práve hlavného pracovníka. Je to založené za predpokladu, že všetci ktorí sa aktívne zúčastňujú v procese výroby, alebo v akomkoľvek inom procese, majú podstatné právo riadiť výrobu.
Otázky blízko dotýkajúce sa jadra pracovníkov automanažmentu nechýbali ani v americkej priemyselnej histórií.

Odborný pracovníci aktívne súťažili v otázkach kontroly nad výrobou so zamestnávateľmi (Montgomery 1979).
Ale záujem o formy kontrôl nad pracovníkmi vo výrobe nie je iba jednoduchá historická podstata veci. Niekoľko nových ekonomík a sociálnych javov sa pohlo v tejto obnove a v ich záujme. Napríklad, hrozby ekonomickej a sociálnej dislokácie priniesli zatváranie podnikov, ktoré boli ochotné zaoberať sa otázkou: ako by podniky fungovali po ich opätovnom otvorení pod vedením robotníka a spoločenskej kontroly.

Štatutárny manažeri sa pokúšajú podopierať produktivitu tvorenú programmi ako povzbudiť pracovníka účasťou v manažmente. Prečo boli tieto programy také kontroverzné, a čo bolo limitom v ich rozmachu? V posledných dvoch dekádach boli tiež produkované desiatkami experimentov v alternatívnych možnostiach pracovania v malých organizáciách.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.