referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Michal, Michaela
Štvrtok, 29. septembra 2022
Devízy, valuty a kurzový lístok
Dátum pridania: 20.01.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: eroska
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 291
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.89 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Valuty sú peňažné šeky cudzích štátov v hotovosti.
Devízy sú pohľadávky, šeky, cenné papiere znejúce na cudziu menu a sú splatné v cudzine.
Mena je zákonom upravená sústava peňažných znakov platná v určitej krajine. Je určená súhrnom zákonných nariadení, ktoré stanovujú drahý kov slúžiaci ako základ menovej jednotky, peňažnú jednotku ako meradlo cien, spôsob razenia peňazí, emisiu papierových paňazí a iné náležitosti. Vzťah medzi menami dvoch štátov je určený kurzom.Kurz stanovuje, koľko jednotiek meny jedného štátu zodpovedá jednej jednotke meny iného štátu.

V SR je informáciou o kurze pre obchodné a neobchodné platby kurzový lístok. Vydáva ho na každý deň NBS ako hlavný menový a peňažný ústav, je denne publikovaný v ústredne vydanej dennej talči. Obsahuje kurzy koruny ku konvertibilným – vzájomne vymeniteľným menám. Tieto sú závislé od situácie na burze cenných papierov a na celkovej hospodárskej situácii v príslušnom štáte. Základnými konvertibilnými menami sú americký dolár – USD, anglická libra – GBP a nemecká marka – DEM. Ostatné kurzy sú odvodené zo vzťahu národnej meny k niektorej základnej mene. Clearingové zúčtovanie používané v obchodných platbách je zúčtovanie na princípe platby zo dovoz vývozom /barterové obchody/, V prípade nevyrovnanej bilancie sa rozdiel vyrovná v ľubovoľnej mene. Napr.pri clearingovom zúčtovaní medzi SR a Rakúskou republikou sa môže rozdiel obchodnej bilancie vyrovnať v nemeckých markách.

Komerčné banky a samostatné zmenárne si na základe kurzového lístka vydaného NBS určujú svoje kurzy platné pre nákup a predaj paňazí cudzej meny. Tieto kurzy zverejňujú pre svojich klientov na viditeľnom mieste. Kurzy pre nákup sú nižšie ako kurzy pre predaj, pretože nákup je pre banku aj pre zmenáreň pasívnou a predaj aktívnou obchodnou operáciou.
Každá mena má svoj medzinárodný kód pozostávajúci z troch abecedných znakov. Prvé dva znaky sú medzinárodným označením štátu, tretí znak je prvé písmeno názvu meny.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.