Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Profil ruskej ropnej spoločnosti Jukos

Pri príležitosti nadchádzajúceho summitu Bush-Putin vydáva TASR v rámci slovensko-ruských ekonomických vzťahov profil ruskej ropnej spoločnosti Jukos, ktorá v roku 2002 získala 49 % akcií slovenskej ropovodnej spoločnosti Transpetrol.

Ruská ropná spoločnosť Jukos vznikla 15. apríla 1993. Združila veľký ropný ťažobný podnik Juganskneftegaz, ležiaci v Chanty-Manskijskom autonómnom okruhu, tri závody na spracovanie ropy v Samarskej oblasti, ako aj podniky na odbyt ropných produktov v 8 regiónoch Ruskej federácie.

V roku 1995 Jukos prevzal podnik Samarneftegaz, nové odbytové podniky a získal niekoľko vedecko-výskumných pracovísk. Koncom roka 1997 Jukos zaplatil vyše miliardy dolárov a stal sa vlastníkom kontrolného balíka akcií Východnej ropnej spoločnosti, združujúcej 12 podnikov v centrálnej časti Sibíri. V roku 2000 Jukos získal 68 % akcií Východo-sibírskej ropnej spoločnosti, spracúvajúcej veľmi perspektívne Jurubčenské pole v Jurubčeno-Tochomskom nálezisku ropy a zemného plynu v Krasnojarskom kraji. O rok neskôr sa Jukos stal vlastníkom Angarskej petrochemickej spoločnosti v Irkutskej oblasti.

V roku 2002 Jukos získal 49 % akcií slovenskej štátnej ropovodnej spoločnosti Transpetrol operátora ropovodov na území Slovenska. To umožňuje Jukosu zabezpečovať bez výpadkov dodávky ropy na najperspektívnejšie exportné trhy pre ruskú ropu v Európe.

Tender na predaj štátneho 49-% balíka akcií a. s. Transpetrol vyhlásila vláda SR 31. mája 2001. Záujem o akcie vtedy prejavilo 19 spoločností, z nich 6 predložilo predbežné ponuky. Okrem druhého najväčšieho ruského producenta ropy Jukosu predložili prvé ponuky aj Slovnaft, ruské koncerny Rosnefť (v konzorciu s Forest Trade Company, Nová Baňa), Surgutneftegaz, Česká rafinérska spoločnosť a americký koncern Texaco, uvádza na svojej internetovej stránke akciová spoločnosť Transpetrol. V poslednom kole tendra sa stretli ponuky Jukosu a Slovnaftu, pričom 7-členná komisia 7. decembra uprednostnila práve ponuku Jukosu. Vláda SR potvrdila rozhodnutie výberovej komisie 19. decembra 2001.

Jukos ponúkol za 49-% balík akcií Transpetrolu 74 miliónov USD (podľa vtedy aktuálneho kurzu 3,63 miliardy SKK). Podľa vtedajšej ministerky pre správu a privatizáciu národného majetku SR Márie Machovej ponuka Jukosu splnila strategické predstavy štátu, ktorými bola prosperita Transpetrolu, maximalizácia hodnoty 51-% podielu štátu v spoločnosti a maximalizácia výnosov z privatizácie.

Zmluvu o získaní 49-% podielu slovenského prepravcu ropy Transpetrol, a. s., za 74 miliónov USD podpísali v Bratislave 28. januára 2002 minister hospodárstva SR Ľubomír Harach, prezident spoločnosti Jukos Oil Company Michail Chodorkovskij, viceprezident spoločnosti Jukos Oil Company Michail Brudno a dvaja štatutárni zástupcovia Fondu národného majetku (FNM) SR. V súlade s akcionárskou zmluvou získal Jukos zároveň predkupné právo na zvýšenie svojho podielu v Transpetrole v prípade, že sa v budúcnosti rozhodne o privatizácii ďalšej časti akcií tejto spoločnosti.

V súčasnosti je Jukos najväčším akcionárom v litovskom koncerne Mazeikiu Nafta a má právo na riadenie tohto podniku. Avšak podľa správ z 11. februára tohto roka sa Jukos vzdá kontroly rafinérie Mazeikiu Nafta, v ktorej mu patrí 53,7-% podiel. Informoval o tom predseda litovského parlamentu Arturas Paulauskas.

Budúcnosť spoločnosti Jukos sa spája so získavaním mimoriadne bohatých nálezísk ropy a zemného plynu vo východnej Sibíri, objavovaním exportných možností a rozvojom novej obchodnej aktivity pre Jukos výrobou elektrickej energie.

Jukos na svojej internetovej stránke v časti Naši partneri uvádza 14 spoločností, medzi nimi napríklad maďarskú ropnú spoločnosť MOL, ruskú Lukoil, čínsku Sinopek, Francúzsky inštitút ropy (IFP), Microsoft a Aeroflot.
V októbri 2003 ruského ropného magnáta Michaila Chodorkovského zatkol špeciálny oddiel ruskej polície v sibírskom meste Novosibirsk, ktorý ho okamžite obvinil z daňového úniku a z podvodu veľkého rozsahu. Zatknutý Michail Chodorkovskij predal kontrolnú väčšinu ropného koncernu Jukos svojmu partnerovi Leonidovi Nevslinovi a potvrdil, že od predaja spoločnosti Juganskneftegaz, ktorá je divíziou koncernu Jukos, nie je viac zodpovedný za obchody spoločnosti. Chodorkovskij je už vyše roka vo vyšetrovacej väzbe. Hlavným dôvodom väzby je podľa neho samotného podpora opozičných politických strán. Oficiálne je však obvinený z podvodu a sprenevery.

Moskovské hospodárske noviny Vedomosti oznámili, že podľa stanov finančnej skupiny Menatep, v ktorej sú vlastníci Jukosu, zanikli práva Chodorkovského po nútenom predaji spoločnosti Juganskneftegaz minulý rok v decembri. Ruská vláda, ktorá neuznáva právomoc amerického súdu, vtedy Juganskneftegaz vydražila za 9,4 miliardy USD, čo je v prepočte asi 275,6 miliardy SKK. Kúpila ho dovtedy neznáma firma Bajkal Finance Group. Následne Juganskneftegaz kúpil štátny ropný podnik Rosnefť, ktorý má blízke vzťahy s Kremľom.

Dôvodom aukcie boli daňové nedoplatky vo výške 27 miliárd USD, čo je v prepočte asi 796,8 miliardy SKK, ktoré Jukos dlhuje štátu. Jedným z cieľov aukcie bolo opäť získať Jukos do vlastníctva štátu po tom, čo došlo k jeho chaotickej privatizácii v polovici 90. rokov.

Ruská vláda pravdepodobne v máji, prípadne aj skôr, oddelí od ruskej ropnej spoločnosti Jukos ďalšiu kľúčovú výrobnú divíziu Samaraneftegaz, informovali o tom zdroje 25. januára tohto roka.

V roku 1998 vyťažila spoločnosť Jukos 44,6 milióna ton ropy, v roku 2000 to bolo 49,5 milióna ton, v roku 2003 sa objem ťažby zvýšil na 80,8 milióna ton. Prognózy spoločnosti uvedené na jej internetovej stránke na rok 2004 boli 86 miliónov ton ropy. Za 1. polrok 2004 objem ťažby ropy a zemného plynu predstavoval 42,4 milióna ton, čo bolo o 8,7 % viac ako za rovnaké obdobie roku 2003.

V 1. polroku 2004 Jukos exportoval ropu za hranice Ruskej federácie v objeme 26,8 milióna ton, čo bolo o 13,3 % viac ako za rovnaké obdobie 2003.

Zdroje:
TASR - www.tasr.sk

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk