referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Etela
Štvrtok, 22. februára 2024
Profil ruskej ropnej spoločnosti Jukos
Dátum pridania: 18.02.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: swerigel
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 782
Referát vhodný pre: Iné (napr. kurzy) Počet A4: 3.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 5m 30s
Pomalé čítanie: 8m 15s
 
Pri príležitosti nadchádzajúceho summitu Bush-Putin vydáva TASR v rámci slovensko-ruských ekonomických vzťahov profil ruskej ropnej spoločnosti Jukos, ktorá v roku 2002 získala 49 % akcií slovenskej ropovodnej spoločnosti Transpetrol.

Ruská ropná spoločnosť Jukos vznikla 15. apríla 1993. Združila veľký ropný ťažobný podnik Juganskneftegaz, ležiaci v Chanty-Manskijskom autonómnom okruhu, tri závody na spracovanie ropy v Samarskej oblasti, ako aj podniky na odbyt ropných produktov v 8 regiónoch Ruskej federácie.

V roku 1995 Jukos prevzal podnik Samarneftegaz, nové odbytové podniky a získal niekoľko vedecko-výskumných pracovísk. Koncom roka 1997 Jukos zaplatil vyše miliardy dolárov a stal sa vlastníkom kontrolného balíka akcií Východnej ropnej spoločnosti, združujúcej 12 podnikov v centrálnej časti Sibíri. V roku 2000 Jukos získal 68 % akcií Východo-sibírskej ropnej spoločnosti, spracúvajúcej veľmi perspektívne Jurubčenské pole v Jurubčeno-Tochomskom nálezisku ropy a zemného plynu v Krasnojarskom kraji. O rok neskôr sa Jukos stal vlastníkom Angarskej petrochemickej spoločnosti v Irkutskej oblasti.

V roku 2002 Jukos získal 49 % akcií slovenskej štátnej ropovodnej spoločnosti Transpetrol operátora ropovodov na území Slovenska. To umožňuje Jukosu zabezpečovať bez výpadkov dodávky ropy na najperspektívnejšie exportné trhy pre ruskú ropu v Európe.

Tender na predaj štátneho 49-% balíka akcií a. s. Transpetrol vyhlásila vláda SR 31. mája 2001. Záujem o akcie vtedy prejavilo 19 spoločností, z nich 6 predložilo predbežné ponuky. Okrem druhého najväčšieho ruského producenta ropy Jukosu predložili prvé ponuky aj Slovnaft, ruské koncerny Rosnefť (v konzorciu s Forest Trade Company, Nová Baňa), Surgutneftegaz, Česká rafinérska spoločnosť a americký koncern Texaco, uvádza na svojej internetovej stránke akciová spoločnosť Transpetrol. V poslednom kole tendra sa stretli ponuky Jukosu a Slovnaftu, pričom 7-členná komisia 7. decembra uprednostnila práve ponuku Jukosu. Vláda SR potvrdila rozhodnutie výberovej komisie 19. decembra 2001.

Jukos ponúkol za 49-% balík akcií Transpetrolu 74 miliónov USD (podľa vtedy aktuálneho kurzu 3,63 miliardy SKK). Podľa vtedajšej ministerky pre správu a privatizáciu národného majetku SR Márie Machovej ponuka Jukosu splnila strategické predstavy štátu, ktorými bola prosperita Transpetrolu, maximalizácia hodnoty 51-% podielu štátu v spoločnosti a maximalizácia výnosov z privatizácie.

Zmluvu o získaní 49-% podielu slovenského prepravcu ropy Transpetrol, a. s., za 74 miliónov USD podpísali v Bratislave 28. januára 2002 minister hospodárstva SR Ľubomír Harach, prezident spoločnosti Jukos Oil Company Michail Chodorkovskij, viceprezident spoločnosti Jukos Oil Company Michail Brudno a dvaja štatutárni zástupcovia Fondu národného majetku (FNM) SR. V súlade s akcionárskou zmluvou získal Jukos zároveň predkupné právo na zvýšenie svojho podielu v Transpetrole v prípade, že sa v budúcnosti rozhodne o privatizácii ďalšej časti akcií tejto spoločnosti.

V súčasnosti je Jukos najväčším akcionárom v litovskom koncerne Mazeikiu Nafta a má právo na riadenie tohto podniku. Avšak podľa správ z 11. februára tohto roka sa Jukos vzdá kontroly rafinérie Mazeikiu Nafta, v ktorej mu patrí 53,7-% podiel. Informoval o tom predseda litovského parlamentu Arturas Paulauskas.

Budúcnosť spoločnosti Jukos sa spája so získavaním mimoriadne bohatých nálezísk ropy a zemného plynu vo východnej Sibíri, objavovaním exportných možností a rozvojom novej obchodnej aktivity pre Jukos výrobou elektrickej energie.

Jukos na svojej internetovej stránke v časti Naši partneri uvádza 14 spoločností, medzi nimi napríklad maďarskú ropnú spoločnosť MOL, ruskú Lukoil, čínsku Sinopek, Francúzsky inštitút ropy (IFP), Microsoft a Aeroflot.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: TASR
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.