referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Nedeľa, 4. decembra 2022
Ekonomický cyklus
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: msh
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 604
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 18.4
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 30m 40s
Pomalé čítanie: 46m 0s
 
Čo je to ekonomický cyklus?
Makroekonomická rovnováha na trhu tovarov a služieb , ktorá dlhodobo smeruje k plnému využitiu zdrojov, môže byť (najmä krátkodobo) pod aj nad úrovňou potenciálneho produktu.
Reálny produkt môže teda voči úrovni potenciálneho produktu klesať, rásť, alebo sa mu môže rovnať. Ak tieto pohyby HDP nadobudnú určitú pravidelnosť hovoríme o hospodárskom cykle.
Ekonomické premenné je teda potrebne študovať nie len ako agregátne veličiny, ale aj v časovom poradí ich výskytu. Teda vo forme časových radov( množina ekonomických premenných pozorovaná v určitých okamihoch alebo za určité časové intervaly sa nazýva časový rad.)
Definícia podľa A.F. Burnsa a W.C .Mitchella: „Hospodárke cykly sú typom kolísavých pohybov , ktoré nachádzame v agregátnej ekonomickej činnosti národov organizujúcich svoju prácu hlavne v podnikateľských firmách. Cyklus sa skladá s expanzie, ktorá sa vyskytuje asi v rovnakom čase v mnohých ekonomických aktivitách, za ňou nasleduje recesia, zníženie(stiahnutie), a oživenie, ktoré splynie v expanzívnej fáze ďalšieho cyklu; variácia hospodárskych cyklov je od 1 –12 rokov.“
Táto definícia je už dnes v mnohých ohľadoch nepresná. Uviedol som ju skôr pre názornú ukážku.

Hoci ani jeden ekonomický cyklus nie je rovnaký ako druhý, všetky majú určité spoločné črty. Ekonomické cykly v takej forme, ako o nich budem hovoriť, sa vyskytujú len v trhovom ( kapitalistickom) hospodárstve. Najmarkantnejšie sa rozdielny vývoj medzi kapitalistickými a centrálne plánovanými ekonomikami prejavil v rokoch 1929-1933 počas veľkej hospodárskej krízy. Tá postihla celý svet a neobišla ani najsilnejšie ekonomiky ako USA a Nemecko, no vo vtedajšom Sovietskom zväze sa vážnejšie neprejavila. Tam fungovalo totiž rigidné centrálne riadenie , ktoré neumožňovalo spolupôsobenie ponuky, dopytu a cenového systému a neumožnil sa tak prudký hospodársky pokles ( a paradoxne v budúcnosti ani rast). Tento príklad „prednosti“ socializmu pred kapitalizmom bol potom neskôr častokrát zneužívaný na propagandistické účely pri šírení tejto ideológie.(a treba povedať, že žiaľ aj úspešne)

Zložky časového radu : (nákres na tabuľu 1,2,3,4)
V časovom rade sa môžu vyskytovať štyri základné zložky. 1. trend,
2. sezónne variácie,
3. cyklické variácie,
4.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Ekonomický cyklus 2.9328 573 slov
Ekonomický cyklus SOŠ 2.9831 6070 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.