referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eleonóra
Piatok, 21. februára 2020
Likvidita
Dátum pridania: 12.05.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: super*12
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 492
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Ukazovatele likvidity
Likvidita znamená rýchlosť, s akou dokáže podnik premeniť investíciu opäť na peniaze. Investícia, to je vlastne obetovanie dnešných istých hodnôt v prospech budúcich neistých hodnôt.
Likvidita je ľahkosť premeniť aktíva v prostriedok výmeny. Pod pojmom ľahkosť rozumieme nízke náklady alebo nízke straty spojené s rýchlym predajom aktív. Ideálna investícia, ktorá v sebe spája maximálne výnosy, maximálnu bezpečnosť a maximálnu likviditu, reálne neexistuje. Relatívne bezpečná investícia so slušným výnosom je málo likvidná. Príčinou zlej finančnej situácie je nízka likvidita.

Pomerove ukazovatele likvidity:
- likvidita I.stupňa
- likvidita II.stupňa
- likvidita III.stupňa
- doba splácania dlhov

1. Likvidné prostriedky I.stupňa sú obyčajne peňažná hotovosť, ceniny, vklady v peňažných ústavoch, cenné papiere. Likviditu I.stupňa nazývame tiež okamžitá likvidita.
L = Likvidné prostriedky (LP) ...
KCK

2. Likvidné prostriedky II.stupňa, nazývané tiež pohotovou likviditou, zahŕňajú aj pohľadávky, avšak neuvažujú so zásobami, teda:
L = OM – Zásoby = Likvidné prostriedky (LP) + pohľadávky KCK
Tento ukazovateľ umožňuje posúdiť, v akom rozsahu je krátkodobý cudzí kapitál krytý likvidnými prostriedkami a pohľadávkami.

3. Likvidné prostriedky III.stupňa uvažujú už s celým obežným majetkom a predstavujú teda celkovú, alebo bežnú likviditu:
L = OM
KCK

4. Doba splácania dlhov (doba umorovania) je ukazovateľ, ktorý má veľmi dobrú vypovedaciu schopnosť. Vypovedá o tom, po koľkých rokoch by bol podnik schopný vlastnými silami splatiť svoje dlhy.
Doba splácania dlhov = Cudzí kapitál – Likvidné prostriedky
Cash-flow
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.