referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Petronela, Petrana
Nedeľa, 31. mája 2020
Marketing a distribúcia
Dátum pridania: 12.05.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Edynko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 690
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 6.6
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 11m 0s
Pomalé čítanie: 16m 30s
 
Distribúcia vo svojej podstate znamená, akou najlepšou cestou a najlepším spôsobom dať do obehu vyrobený produkt, a ako tento produkt na trhu uplatniť.
To znamená vybudovať najúčinnejšie odbytové cesty a použiť najúčinnejších prostredníkov predaja, až k samotnej kúpe výrobku. Znamená to i postoj podniku k charakteru výrobku, rozsiahlosti a výške jeho výroby, ktorý má rozhodujúci vplyv kto a ako bude výrobok predávať. Nielen činnosť na podporu predaja, ktorý predstavuje osobný predaj, nové výrobky a propagáciu s reklamou, majú vplyv úspešní predaj výrobkov, ale aj obchodná sieť, ktorá musí byť zvolená správne.
Obchodná sieť musí byť zvolená výrobcom hlavne na základe charakteru výrobku, ktorý ma priami vplyv potrebách zákazníka. Tak u potravinárskych produktoch si vysoký odbyt vyžaduje čo najväčší počet predajní, ľahko dosiahnuteľných zákazníkov, pretože potraviny potrebuje každý spotrebiteľ. U produktov ostatného, priemyselno-spotrebného charakteru je síce rozsiahla sieť predajní u niektorých druhou dôležitá, ale rozsiahlosť nieje nutnou podmienkou. Zákazník nepotrebuje tieto produkty na každodennú spotrebu.

U produktov výrobného alebo výhradného charakteru musíme uvažovať o tom , že budú produkty predané v najlepších obchodoch.
Pozornosť sa potom zameriava na rozsiahlosť, vhodnosť, umiestnenie a vybavenosť samotných predajní, ich výber zo strany výrobcu. Tým sú určené aj odbytové cesty. Konečným adresátom nemusí byť vždy maloobchod, ale pre výrobné podniky to môže byť i obchodný dom alebo veľkoobchod, ktorý má tiež vplyv na rozsah dodávaných produktov do maloobchodov, ale môžu to byť aj iný sprostredkovatelia vo sfére obchodu. Každý druh produktu si vyžaduje svoje špeciálne podmienky predaja. Konečným a rozhodujúcim ukazovateľom pre tento výber a rozhodnutie je stanovisko a potreba zákazníkov. Tí s konečnou platnosťou rozhodujú o kúpe výrobku na trhu. Preto pri marketingovom prieskume trhu je zisťovaná aj účelnosť distribučnej siete a ich vplyv na výšku odbytu produktov na trhu. V niektorých prípadoch musí doisť k ich rozšíreniu, v niektorých naopak k zúženiu, kde sa jej rozsiahlosť javí ako nehospodárna. Bolo by zbytočné predávať v každej potravinárskej predajne zubné kefky a pasty, alebo krémy a kefy na topánky, keď v tom mieste už existujú predajne drogérie a predajne obuvi. Takýto predaj by bol vhodný v malých miestach s malým počtom obyvateľov. Pre výrobcu to znamená zvýšené distribučné náklady vzhľadom k pomerne malému odberu a odbytu. Takýto pohľad majú aj veľkoobchody. Nie za každú cenu riešiť distribúciu najrozsiahlejšími sieťami.

Základné spôsoby distribúcie:
Výrobcovia a obchodná sféra sa zameriavajú na 3 základné spôsoby distribúcie:
1. Masovú distribúciu
·  Masová univerzálna distribúcia
·  Obmedzená masová distribúcia
·  Lokálna masová distribúcia
2. Výberovú distribúciu
3. Výhradnú distribúciu

1.1 Masová univerzálna distribúcia:
Tento spôsob distribúcie je typický hlavne pre potraviny. Potraviny ako základný sortiment vyžaduje každý spotrebiteľ, preto by sieť predajní mala byť čo najväčšia. Tak sa prejaví aj maximálna výška obratu. Okrem potravín je predaj niektorých výrobkov tiež vysoký, ako sú rôzne nápoje, pivo, minerálne vody, cukrovinky a pod. Niektorý výrobcovia pri zavádzaní výrobku na trh, ako je firma Coca-Cola v USA, už od samotného začiatku sa usilovali, aby ich výrobky boli distribuované masovou distribúciou. Výrobok postupne nahradili na trhu, alebo obmedzili predaj nealkoholických nápojov podobného charakteru.

1.2 Obmedzená masová distribúcia
Pri tejto forme distribúcie sa predpokladá, že produkty budú predávané vo väčšine predajní ale nie vo všetkých. Ide hlavne o niektoré vybrané potravinárske, alkoholicke a iné, ktoré vedú len niektoré potravinárske predajne.

1.3 Lokálna masová distribúcia
Tento spôsob predaja je uplatňovaný na základe miestnych pomerov, zasahuje iba obmedzený okruh predaja, prevádzkuje sa len v jednom mieste a má obmedzený okruh zákazníkov. Táto lokálna masová distribúcia je typická v malých obciach, kde okruh spotrebiteľov je početne obmedzený, aj keď sa produkty predávajú v masovom množstve. Pretože v západných štátoch Európy a aj v USA existuje silná konkurencia jednotlivých výrobcov, snažia sa silný výrobcovia o čo najrozsiahlejšie uplatnenie svojho produktu. Vo všeobecnosti existuje také pravidlo, že produkty veľkého výrobcu musia byť na dosal minimálne v 65% predajní, aby sa vrátili prostriedky vložené do kampane.

2. Výberová distribúcia
Výberová distribúcia vychádza z charakteru výrobku ktorý sa predáva na trhu. Charakter je taký, že zákazník nepotrebuje kupovať tento výrobok každý deň, alebo veľmi často. Nemusí byť preto distribuovaný na maximálne široké siete predajní. Produkt je vyhľadávaný len niekedy. Vyberá si produkt podľa jeho charakteru a často sa pýta predavača, ktorý produkt by mal kúpiť. Výberový druh produktu teda vyžaduje často prítomnosť predavača. V tomto spočíva hlavný rozdiel medzi masovou a výberovou distribúciou. Existujú ešte iné charakterizujúce črty produktu vo výberovej distribúcii:
- výrobok vyžaduje zvýšený podiel osobného predaja
- výrobok vyžaduje predvedenie a návod na požitie od predavača
- výrobok si vyžaduje zvláštne zachádzanie
- výrobok je určený len pre určitú skupinu kupujúcich a nezodpovedá bežnej potrebe
- výrobok je drahší než podobné výrobky rovnakého charakteru
- atď
Na samotný predaj v obchodoch výberovej distribúcie pôsobia rôzne vplyvy, ktoré je nutné rešpektovať. Ide hlavne o :
- nasýtenosť trhu
- nutnosť školení a výcviku predavačov
- prítomnosť vzorky v predajniach
- správne stanovenie ceny výrobku
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.