referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zlatica
Piatok, 28. februára 2020
Spotrebiteľská politika SR po vstupe do EÚ
Dátum pridania: 03.06.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Dajana007
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 569
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
1 SPOTREBITEĽSKÁ POLITIKA SR
Harmonizácia slovenského spotrebiteľského práva s právom EÚ zaručí slovenskému spotrebiteľovi minimálne taký štandard ako sa uplatňuje v členských krajinách EÚ. Náklady spojené s harmonizáciou spotrebiteľského práva, ktorú budú prevažne financovať podnikateľské subjekty, by nemali mať dopad na cenovú úroveň ponúkaných výrobkov a služieb. Zvýši sa ňou úroveň ochrany spotrebiteľa v SR. Zmeny sa dotkli, respektíve sa dotknú predovšetkým týchto oblastí:

1.1 Ochrany zdravia a bezpečnosti spotrebiteľa
Rýchla výmena informácií o nebezpečných nepotravinárskych výrobkoch (systém RAPEX) fungujúca medzi členskými krajinami EÚ je efektívnym nástrojom zabezpečujúcim zisťovanie, klasifikáciu a odstránenie nebezpečného nepotravinárskeho výrobku z vnútorného trhu členských štátov. Efektivita je dosiahnutá predovšetkým urýchleným poskytnutím technických a výrobných informácií o nebezpečnom výrobku, vrátane jeho kompletnej fotodokumentácie ostatným účastníkom systému RAPEX. Jednotlivé členské štáty potom prostredníctvom svojich kontrolných orgánov zabezpečia stiahnutie nebezpečného výrobku z vnútorného trhu, čím zároveň zabezpečia účinnú prevenciu ochrany života, zdravia a majetku spotrebiteľov.

1.2 Ochrana ekonomických záujmov spotrebiteľov
Zakotvenie viacerých konkrétnych práv spotrebiteľov do súkromnoprávnych vzťahov zlepšuje a ešte zlepší vymáhanie náhrad. Zavedenie dvojročnej záručnej lehoty na výrobky a služby, zakotvenie práva na odstúpenie od zmluvy v prípade nových foriem predaja (podomový a zásielkový predaj), identifikovanie predzmluvných povinností podnikateľov a povinných náležitostí zmlúv či stanovenie pravidiel pre uplatnenie náhrady škody spôsobenej závadným výrobkom zvýšilo a zvýši nielen ochranu slovenského spotrebiteľa, ale aj dôveru zahraničných spotrebiteľov pri nákupoch na slovenskom trhu.

1.3 Kontrola výrobkov na trhu
Novelou zákona o potravinách bola odstránená tzv. predtrhová kontrola a povoľovací systém u všetkých výrobkov. Predtrhová kontrola bola nahradená trhovou kontrolou, čo znamená, že výrobky sú kontrolované priamo na trhu, a ak nezodpovedajú príslušným normám, sú z neho stiahnuté. Trhovú kontrolu potravinárskych výrobkov zabezpečuje Štátna veterinárna a potravinová správa SR ako jednotný orgán potravinovej kontroly, ktorý vznikol zlúčením Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcie a Štátnej veterinárnej správy SR. Trhovú kontrolu priemyselných výrobkov zabezpečuje Slovenská obchodná inšpekcia podľa nového zákona o štátnej kontrole vnútorného trhu vo veciach ochrany spotrebiteľa.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.