referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oskar
Pondelok, 8. augusta 2022
Informačný trh
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Alana
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 176
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 8.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 14m 30s
Pomalé čítanie: 21m 45s
 
Informačný trh

V súčastnosti sa popri pojmoch industriálna a postindustriálna spoločnosť, ktorou označujeme 2 polovicu a najmä koniec 20. stor. sa objavuje termín informačná spoločnosť. Je charakterizovaná nielen prudkým nárokom infos, ale aj vytváraním inf systémov a poskytovaním rôznych druhov inf. služieb. Informácia sa stáva tovarom. Aj keď si pod pojmom tovar predstavia mnohí z nás konkrétny možný výrobok, predmet určený spotrebiteľovi, v dobe inf. spoločnosti aj informácia nadobúda charakter tovaru. Tak isto ako každý iný tovar hmotnej povahy, za ktorý sme ochotní zaplatiť, uspokojuje inf. naše potreby. Infos sa vzhľadom na svoju dôležitosť stávajú predmetom obchodu. Inf. ako tovar má svoje špecifiká:
a) sprostredkovateľ inf. po jej poskytnutí fakticky nič nestráca a môže ju bez nejakých špeciálnych nákladov poskytnúť znova
b) poskytnutie inf. je bezvratný úkon
c) informácia je tovar, ktorý je možný veľmi ľahko zneužiť
d) proces poskytovania inos býva jednoduchší ako manipulácia s inými druhmi tovaru
e) inf môže strácať svoju pozíciu na trhu, ak sa stane známou

Vlády v krajinách s vyspelou ekonomikou venujú na budovanie inf. systémov a na poskytnutie kvalitných inf. služieb značné prostriedky. Bez infos nemôžeme byť úspešný. Dnes sú infos považované za základ podnikania. Za jednu zo základných podmienok hospodárskej prosperity sú poskytnuté správne infos v správnom čase na správnom mieste a správnym ľuďom. Inf. sa pokladá za faktor schopný ovplyvniť úspešnosť podniku či podnikania. Mnohé podnikateľské subjekty sa snažia získať kvalitné infos z komerčných zdrojov. Chápanie inf. ako tovaru im pomáha predísť mnohým problémom, zaisťuje prosperitu a konkurencie schopnosť. Investovať do kvalitných infos znamená pre podnikateľov vyrábať výrobky, o ktorých je záujem, zabezpečiť podnikateľovi dobrý odbyt, so správnymi infos pozná podnikateľ vývoj cien na trhu, nie je pre neho problém nájsť nových partnerov, nadviazať spoluprácu, vie, čo robí jeho konkurencia. V rozvinutých ekonomikách sa poskytujú 2 druhy infos:
1. základné infos – infos prístupné všetkým. Sú poskytované v podstate bezplatne a tento druh infos je sprístupňovaný sieťou knižníc a inf. stredísk
2. infos s charakterom tovaru – za ktoré podnikateľ platí, niekedy aj veľmi vysoké čiastky a sprístupňujú ich najmä súkromné inf. firmy.

Podnikatelia okrem práva využívajú i informácie a služby inf. systémov, majú aj určité povinnosti.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.