referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Sobota, 2. decembra 2023
Microsoft
Dátum pridania: 24.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: esteban
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 428
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 

Microsoft

Spoločnosť založená v osemdesiatich rokoch v USA W. G. Gatesom a P. Allenom; ovláda približne 95 % trhu, týkajúceho sa operačných systémov osobných počítačov. Na svetovom softvérovom trhu je monopolom. Ročný celosvetový obrat Microsoftu je viac ako 30 miliárd US dolárov.
Prezidentom spoločnosti je Steve Balmer. Stal sa ním (krátko) po tom, ako v novembri 1999 Americký súd označil Microsoft za monopol, ktorý zámerne potláča konkurenciu a porušuje hospodársku súťaž. Do novembra 1999 bol prezidentom Microsoftu W. B. Gates, ktorý i napriek tomu, že v roku 2000 prišiel o 9 miliárd US dolárov, je považovaný za najbohatšieho Američana a patrí k najbohatším ľuďom Zeme.

Zneužívanie postavenia monopolu korporáciou Microsoft:
Microsoft tým, že ovláda Internet operačným systémom Explorer, rôznymi spôsobmi vplýva na sociálny vývoj krajín. Ako monopol sa svojou stratégiou usiluje zabraňovať konkurenčným firmám inovovať používaný systém osobných počítačov (čo má i negatívne dopady na formovanie životného štýlu ľudí).
Napríklad: Produkt Explorer, nie je účinne zabezpečený, proti vstupovaniu do užívateľského systému spoločnostiam, alebo jednotlivcom, ktorí produktmi svojich programov vstupujú do systémov spotrebiteľov a oplyvňujú ich reklamou, (propagujúcou pornografiu, hazard, a pod.), alebo vírusmi zámerne zamorujú systém a pod..

Súdne procesy Microsoftu:
- v r. 1998 Ministerstvo spravodlivosti USA zažalovalo Microsoft za zneužívanie dominantného postavenia
- v r. 1999 Európska komisia začala vyšetrovať Microsoft z dôvodov jeho zneužívania postavenia monopolu
- v r. 2000 súd USA rozhodol, že M. porušuje hospodársku súťaž a nariadil jeho rozdelenie na 2 spoločnosti. Jedna spoločnosť by mala vyvíjať softvér ako Microsoft Office + internet Explorer a druhá spoločnosť by sa mala sústrediť na operačný systém Windows. Avšak rozdelenie sa nerealizovalo a v júni v roku 2001 odvolací súd vrátil rozsudok, podľa ktorého mal byť Microsoft rozdelený
- november 2001 – Ministerstvo USA a Microsoft sa dohodli na urovnaní sporu
- marec 2004 – 15 členských krajín EÚ spolu s európskou komisiou uznali korporáciu Microsoft vinnou a „Brussel“ jej udelil po piatich rokoch vyšetrovania pokutu 497,2 miliónov EUR ( približne 20,5 miliardy sk ). Proces s európskou komisiou je nedoriešený a v budúcnosti sa očakáva jeho pokračovanie.

 
Zdroje: Trend č. 13, Apríl 2004,
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.