referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gizela
Utorok, 17. mája 2022
Ekonomika - Základné pojmy - Ekonomika pre 1. ročník Obchodných Akadémií
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: futasmichal
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 900
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 12m 30s
Pomalé čítanie: 18m 45s
 
POTREBY Všetky potreby sú prejavom pocitu nedostatku niečoho, čo sa nám žiada uspokojiť. Existuje veľké množstvo potrieb a ich rozmanitosť nepozná hraníc.
ŽIVOTNE NEVYHNUTNÉ (stravovania, odievania, bývania atď.)
LUXUSNÉ kultúrnych a luxusných potrebách (napr. potreby návštevy divadla, kina, módneho odievania...). Hranice medzi životne nevyhnutnými potrebami a luxusnými potrebami závisia od životnej úrovne danej krajiny. INDIVIDUÁLNE - individuálne (napr. potreba kúpiť si mlieko, topánky, motorku a pod:),
KOLEKTÍVNE - kolektívne (spoločenské - napr. potreba obyvateľov mesta mať kino, potreba stavby diaľnice, nemocnice, školy atď.).
HMOTNÉ hmotné (materiálne - napr. potreby stravovania, odievania, bývania...) Potreby nehmotné (nemateriálne - napr. potreba čítať , učiť sa,
NEHMOTNÉ priateľstvá, lásky, pochvaly a ocenenia)
Hmotné (materiálne) potreby sa uspokojujú spravidla na základe výsledkov hospodárskej činnosti, ktorými sú materiálne statky. Nehmotné sa uspokojuj 'u na základe výsledkov nehmotnej činnosti.
STATKY Väčšinu svojich potrieb ľudia uspokojujú spotrebou statkov a služieb. Statky sú veci, ktoré slúžia na uspokojovanie potrieb človeka. Môžu byť buď výsledkom prírodných procesov, t. j. nie sú výsledkom žiadnej hospodárskej činnosti (napr. vzduch, voda, piesok), alebo výsledkom výroby (napr. chlieb, topánky, auto).
VOĽNÉ STATKY Prvá skupina sa označuje ako voľné statky a druhá skupina - ako ekonomické (vzácne) statky.
Za voľné statky môžeme teda označiť také statky, ktoré nie sú výsledkom výroby a vo vzťahu k potrebám nie sú obmedzené. V súčasnosti, keď sa postupne vyčerpávajú prírodné zdroje a životné prostredie na Zemi je ohrozené, sa však aj voľné statky stávajú čoraz obmedzenejšie, a preto treba s nimi hospodáriť ako so vzácnymi statkami.
VZÁCNE STATKY Ekonomické (vzácne) statky sú tie, ktoré sú výsledkom hospodárskej činnosti a vo vzťahu k potrebám sú obmedzené.
KAPITÁLOVÉ STATKY Kapitálové statky sú také, ktoré uspokojujú potreby ľudí nepriamo, t. j. sprostredkovane tak, že slúžia na výrobu spotrebných statkov alebo na výrobu ďalších kapitálových statkov (napr. stroje a zariadenia, výrobné budovy a haly, suroviny, materiál) Vo výrobe sa priamo spotrebúvajú. SPOTREBNÉ STATKY Spotrebné statky sú také; ktoré priamo uspokojujú potreby ľudí (napr. potraviny, šatstvo, odev, bicykel, chladnička, rádio, televízor a pod.). Za určitých okolností môže ten istý druh statku vystupovať raz ako kapitálový a inokedy ako spotrebný statok (napr.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.