referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vavrinec
Streda, 10. augusta 2022
Paletizácia a kontajnerizácia
Dátum pridania: 31.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Dominik F....:)
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 832
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 
PALETA

Pevná horizontálna plošina s minimálnou výškou vhodnou na manipuláciu s paletovým vozíkom alebo vidlicovým vysokozdvižným vozíkom alebo iným vhodným manipulačným zariadením, používa sa ako základňa na kompletizáciu, stohovanie, skladovanie, manipuláciu a prepravu tovarov a nákladov.

PALETA

Horizontálna plošina minimálnej výšky kompatibilná s ručným paletovým vozíkom a / alebo čelným vysokozdvíhacím vidlicovým vozíkom a inými podobnými manipulačnými zariadeniami, používaná ako základ pre tvorbu manipulačnej jednotky, skladovanie, manipuláciu a prepravu tovarov a nákladov.
Môže byť skonštruovaná i v špeciálnych vyhotoveniach.

PALETA PRE VLASTNÚ POTREBU

Paleta, ktorá sa používa iba vnútri jednej firmy alebo uzavretého distribučného systému.

PALETA S OTVORENÝMI NABERACÍMI OTVORMI

Paleta s otvormi, ktorá umožňuje prechod kladiek vidlice nízkozdvižného paletového vozíka bez prerušenia styku s podlahou.

PALETOVÁ JEDNOTKA

1. Štandardné množstvo tovaru ložené na jednej palete. Toto množstvo musí byť násobkom balenej jednotky príslušného výrobku.
2. Množstvo baleného tovaru, umožňujúce stohovanie, ktoré spolu s paletou tvorí ložnú jednotku, ktorá môže a musí byť manipulovateľná s motorovým vidlicovým vysokozdvíhacím vozíkom, alebo ručným paletovým vozíkom. Manipulácia týchto ložných jednotiek s uvedenými typmi vozíkov je nevyhnutnou podmienkou.

PALETOVÝ STOHOVACÍ VOZÍK

Stohovací vysokozdvíhací vozík, ktorého vidlica je výsuvná z rámu.

PALETOVÝ VOZÍK

Vidlicový nízkozdvíhací vozík s kráčajúcou obsluhou, alebo sediacim vodičom.

PALETOVÝ ZÁSOBNÍK

Utesnený štvorstenný zásobník na palete, vybavený tesniacim vekom a vyprázdňovacím zariadením v spodnej časti. Je všeobecne používaný na prepravu práškového alebo granulovaného tovaru.

KONTAJNER S OTVORENÝMI STENAMI

Námorný kontajner s rámom a so stenami s drôteného pletiva prikrytý nepremokavou plachtovinou ktorá je odnímateľná, umožňujúci z boku kontajnera jeho plnenie a vyprázdňovanie.

KONTAJNER ZHORA OTVORENÝ

Nákladný kontajner ktorý je svojim účelom a všetkými hlavnými znakmi podobný univerzálnemu kontajneru, okrem toho že nemá pevnú strechu, ale môže mať elastickú a prenosnú alebo pevnú strechu, napríklad lodnú plachtu, alebo plastickú prikrývku. Také kontajnery môžu mať odnímateľný, alebo pevný horný kryt nad čelnými dverami. Najjednoduchšie vyhotovenia tohto typu kontajnera sú označené typovým kódom 50.

KONTAJNERIZÁCIA

Používanie kontajnerov ako prostriedkov na vytváranie väčších manipulačných jednotiek kontajnerovateľného tovaru s uplatnením mechanizačných a automatizačných zariadení.

KONTAJNERIZOVANÝ

Označenie, že tovar je umiestnený v kontajneroch.

KONTAJNEROVÉ PREKLADISKO

Zariadenie, v ktorom sa prekladajú kontajnery z dopravných prostriedkov alebo dopravných zariadení na iné dopravné prostriedky alebo zariadenia, prípadne sa tu plnia, vyprázdňujú alebo na krátky čas ukladajú.

KONTAJNEROVÝ PREPRAVNÝ SYSTÉM

Prepravný systém, ktorým sa v rámci danej dopravnej sústavy prepravujú kontajnery.

KONTAJNEROVÝ TERMINÁL

kontajnerový dvor
Miesto doručenia (prijatia) dodávky naložených alebo prázdnych kontajnerov, ktoré sú naložené alebo vyložené z dopravných prostriedkov.

Použitie

Kontajner slúži k zhromažďovaniu, uskladneniu a transportu rôznych druhov tovaru. Je možné ho použiť ako sklad stavebného materiálu, sklad hotových výrobkov, ekologický sklad.

Technické prevedenie

Kontajner tvorí oceľový zváraný rám z ohýbaných profilov. Bočné steny sú z ohýbaného oceľového plechu hrúbky 2,5 mm vodotesne zvarené. Podlaha kontajneru je tvorená oceľovými roštami ,alebo protišmykovým (ryhovaným) plechom hr. 3mm. Dvere kontajnera sú uzamykateľné(istenie dvoma zvislými tiahlami) a sú opatrené tesniacou gumou. Kontajnerom je možné manipulovať pomocou vysokozdvižného vozíka (podvozok je opatrený otvormi), alebo žeriavom (závesné oká v ráme)

Skladový kontajner - je určený pre trvalé nasadenie v náročných podmienkach napr. na stavbách alebo v priemysle. Je koncipovaný pre vysoké zaťaženie materiálom, ako aj stálu zmenu miesta. Kvalitné plechy so špeciálnym profilom sú staticky účinné a priebežne zvárané s rámom kontajnera. Konštrukcia konjanera umožňuje pružné nasadenie a bezproblémový transport, manipuláciu so žeriavom a vysokozdvižným vozíkom.

V prázdnom stave sa môže viackrát shovovať, čo prispieva k úspore skladovacieho miesta. Nakládka a vykládka kontajnera sa prevádza cez veľké dvojkrídlové dvere z oceĺového plechu.

Dvere sú štandardne vybavené :

-gumovým tesnením
-zaisťovacou klapkou
-pozinkovanými závesnými čapmi
-pozinkovanými vodiacimi rúrami

Kontajner je chránený proti korózii nástrekom v štyroch vrstvách ktoré garantujú dlhú životnosť.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.