referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viola
Sobota, 18. mája 2024
Sortiment poskytovaných služieb v železničnej doprave
Dátum pridania: 10.04.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bahrom
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 297
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 3.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 6m 20s
Pomalé čítanie: 9m 30s
 
Možno rozčleniť na niekoľko druhov, podľa prepravných služieb železničnej dopravy:
A)pravidelná doprava- verejnosť, ale do určitej miery aj účastníci CR. Je to diferencovaný štandard služieb , čo je zohľadnené v cene za prepravuPodľa typu vlaku- osobný, rýchlik, vlak kategórie InterCity a EuroCity na Slovensku
B) preprava rekreačnými vlakmi, rešpektuje niektoré požiadavky CR, najmä smerovanie dopravy a frekvenciu
C) preprava mimoriadnymi vlakmi je podriadená špecifickým požiadavkám CR, len v prípade prepravy väčších skupín osôb, ktoré by nebolo možné prepraviť pravidelnými vlakmi, tiež preprava na mimoriadne dôležité podujatia celoštátneho alebo medzinárodného významu, ktoré sú cieľom hromadnej účasti.

oMimoriadny vozeň zaradený do pravidelného vlaku (zohľadnenie podľa požiadaviek, či preprava prebieha cez deň alebo v noci s možnosťou radenia ležadlových alebo lôžkových vozňov s ubytovacími službami, vyššie súkromie a nerušenosť, jednoduché vybavenie cestujúcich cestovnými lístkami - pri zmluvnej objednávke vozňa totiž účastníci mimoriadnej prepravy žiadne cestovné lístky nepotrebujú) oHistorický vlak je jedinečná špecialita vhodná pre rôzne významnejšie príležitosti.

oPre najnáročnejších zákazníkov je k dispozícii luxusný salónny vozeň „Istropolitan”, ktorý svojim interiérom pripomína historický a slávny Orient Expres.

oMimoriadny vlak zostavený a vypravený len pre žiadateľov oReštauračné služby a občerstvenie na profesionálnej úrovni - Rozsah občerstvenia a možnosti reštauračných služieb sú veľmi široké - od praclíkov a minerálky po bohato prestreté švédske stoly so šampanským. Druh, rozsah a miesto podávania občerstvenia je vždy vecou osobitného dojednania.

1. Služby predchádzajúce preprave- služby na stanicimožnosť ich využitia pred a po každej ceste vlakmi:
•Predaj a rezervácia cestovných dokladov Najvšestrannejším systémom na zabezpečenie požiadaviek cestujúcich v sieti ŽSR je informačný systém KVC - Komplexné vybavenie cestujúcich. Tento elektronický rezervačný systém zabezpečuje so 60 dňovým predpredajom na osobné vyžiadanie cestujúcich (telefonické požiadavky sa neprijímajú) nasledujúce služby, vrátane poskytovania informácii o dopravných spojoch, 1.rezerváciu a predaj všetkých druhov vnútroštátnych cestovných dokladov 2.predaj všetkých druhov medzinárodných cestovných dokladov3.predpredaj cestovných lístkov, 4.príplatkov na vlaky vyššej kvality, 5.rezervácia a predaj miesteniek, 6.rezervácia a predaj lôžok a ležadiel.

•Zákaznícke centrá s možnosťou zakúpenia rôznych upomienkových predmetov a vybraných cestovných potrieb. K dispozícii sú cestovné poriadky, pohľadnice, publikácie o železnici, cestovné vankúšiky na spanie, dáždniky a ďalší sortiment. Tiež informácie o možnostiach zliav.

•Úschova batožín Vo vybraných železničných staniciach je možné uschovať batožinu v manuálnych úschovniach batožín alebo v ukladacích skrinkách na batožiny.Úschovne batožínDo úschovne sa prijímajú batožiny ľahko prenosné, ktoré nemôžu poraniť, znečistiť alebo poškodiť iné uschované batožiny. Za ľahko prenosné batožiny sa považujú predovšetkým predmety o hmotnosti do 15 kg. Na uložené batožiny vydá pracovník úschovne ukladateľovi ako doklad o uschovaní úschovný lístok.Ukladacie skrinky Ukladacie skrinky sú priestory uzamykateľné zvoleným heslom, do ktorých si cestujúci batožiny ukladá sám (t.j. bez účasti zamestnanca dopravcu) a takisto si sám z nich uložené batožiny vyberá.

•Kuriér Preprava kuriérnych zásielok, ktorá umožňuje rýchlu prepravu menších zásielok medzi vybranými stanicami vo vybraných vlakoch bez prekládky•Interkuriér Služba Interkuriér (IK) zabezpečuje rýchlu prepravu malých kusových zásielok medzi Slovenskom a Českou republikou. Zásielky sú prepravované pravidelnými vlakovými spojmi.

•Rozhlasová služba Rozhlasové zariadenie používané v staniciach pre informovanie cestujúcich môže byť používané na podanie rozhlasovej správy neslužobného charakteru, napr. oznámenie straty veci a výzvy k odovzdaniu nájdenej veci, výzvy súkromnej osoby na dostavenie sa na určité miesto v obvode stanice a podobne.
•Prenájom reklamnej plochy
•Predaj cestovných lístkov na pravidelné medzištátne autobusové linky EUROLINES
•služby rôznych ďalších poskytovateľov služieb- zmenárenské, možnosti nákupu
•prenajaté služby 2. Služby vo vlaku
•Preprava cestujúcich Pred cestou na väčšie vzdialenosti treba rezervovať si miesto vo vlaku. Rezervačné doklady (miestenky, lôžkové a ležadlové lístky) vo vnútroštátnej a medzinárodnej preprave zabezpečujeme prostredníctvom rezervačného systému KVC (komplexné vybavenie cestujúcich).
•Preprava imobilných cestujúcich
•Zjednodušená preprava batožín, bicyklov a detských kočíkov
•Pojazdná úschovňa batožín
•Služby v reštauračných vozňoch Reštaurácia na kolesách, kde Vám počas cesty so špeciality studenej a teplej kuchyne. Môžete si tiež kúpiť malé občerstvenie, alebo nápoje, ktoré si potom zoberiete so sebou na Vaše miesto.
•Služby v lôžkových a ležadlových vozňoch možnosť cestovania nočnými vlakovými spojmi v lôžkových (1. a 2. vozňová trieda) a ležadlových vozňoch (len 2.triedy).

Pre náročnejších cestujúcich, chcú mať pri cestovaní súkromie- lôžko - single (kupé s jedným lôžkom 1. triedy). Pre nenáročnejších- cestovanie lôžkom 1. triedy (kupé s dvomi lôžkami) alebo lôžkom 2. triedy (kupé s tromi lôžkami- v zahraničí niekedy 4). V lôžkových vozňoch sú kupé zvlášť pre mužov a zvlášť pre ženy, a je v nich zabezpečený predaj občerstvenia podľa medzinárodne dohodnutého sortimentu. Ležadlové vozne, len 2. trieda majú spoločné kupé pre mužov a ženy. Na noc sa upraví obyčajne na 5 ležadiel na spanie. Kupé môžu byť 4-miestne alebo 6-miestne.Lôžkové (ležadlové) lístky možno rezervovať a zakúpiť vo výdajniach označených logom KVC. Lôžkový (ležadlový) lístok možno kúpiť, ak sú miesta voľné, aj u sprievodcu lôžkového (ležadlového) vozňa. Na prepravu v lôžkových alebo ležadlových vozňoch cestujúci okrem cestovného lístka musí mať aj lôžkový (ležadlový) lístok použitej vozňovej triedy.Preprava áut v autovlakoch motocykla, prípadne motocykla s prívesnou sedačkou vlakom. výhody1.Vaše auto sa vezie s Vami 2.Neriskujete dopravné zápchy a nepríjemné počasie na ceste

3.Cestu absolvujete bez únavy, Ušetríte za ubytovanie v hoteloch, lebo sa vyspíte v ležadlovom, alebo lôžkovom vozni počas cestyŽeleznice v zahraničí poskytujú okrem prepravy aj ďalšie služby, a to
•odvoz a dovoz batožiny z domu na železničnú stanicu,
•vybavenie hraničných formalít (colných a pasových) v noci sprievodcom lôžkových a ležadlových vozňov bez toho, aby bolo potrebné budiť cestujúcich
•požičiavanie áut a bicyklov na vybraných železničných staniciach a pod. Na vybraných staniciach poskytujú služby nosiči batožiny, cestujúci majú k dispozícii vozíky na batožinu, zmenárenské služby, zariadenie ubytovania v hoteli...
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.