referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oldrich
Štvrtok, 3. decembra 2020
Další vývoj klasickej ekonómie
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Mirka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 270
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 9.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 15m 30s
Pomalé čítanie: 23m 15s
 
ÚVOD

Začiatkom minulého storočia sa začala ekonomická teória vyvíjať odlišne v západnej Európe a v Nemecku. V západnej Európe Jean Baptiste Say, Thomas Robert Malthus, James Mill, John Stuart Mill, Simone de Sismondi a ďalší vychádzali z učenia klasikov a ich kritiky kapitalizmu. V Nemecku sa zdôrazňoval národný a historický charakter politickej ekonómie a jej sociálny kriticizmus.


JEAN BAPTISTE SAY (1767 – 1832)

Sayova teória hodnoty – teória troch výrobných faktorov

Zakladateľ posklasickej ekonómie Francúz J. B. Say (1767 – 1832) vyčítal Smithovi predovšetkým to, že schopnosť vyrábať pripisoval jedine práci človeka. J. B. Say orientoval teóriu hodnoty na užitočnosť: výroba nie je vytváraním tovarov, ale vytváraním užitočnosti. Na tvorbe užitočnosti sa spolu zúčastňujú tri výrobné faktory: práca, pôda, kapitál tým, že poskytujú výrobné služby. Výsledkom ich vzájomného pôsobenia je úžitková hodnota, ktorú Say stotožnil s výmennou hodnotou.
Podľa J. B. Saya vlastníci výrobných služieb, teda práce, pôdy a kapitálu dostávajú za ich používanie vo výrobe odmenu. Odmena za výrobnú službu práce je mzda, odmena za výrobnú službu pôdy je renta a odmena za výrobnú službu kapitálu je zisk. Z toho vyplýva Sayova nákladová teória, podľa ktorej je hodnota daná výrobnými nákladmi a užitočnosťou vyrábaných tovarov.

Chápanie zisku a renty

Teóriou troch výrobných faktorov vysvetľuje proces rozdeľovania, t. j. hlavné dôchodky kapi-talistickej spoločnosti. Zisk chápe ako prirodzenú odmenu kapitálu, rentu ako prirodzenú odmenu pôdy. Oba dôchodky sú podľa Saya úplne nezávislé od spoločenského poriadku, od triednej štruktúry a formy vlastníctva. Táto teória kritizuje pracovnú teóriu hodnoty, ktorá proces výroby zobrazuje ako spolupôsobenie rovnoprávnych výrobných faktorov.

Úloha podnikateľa

Say vyzdvihoval úlohu podnikateľa, ktorý má najväčší vplyv na výrobu a na rozdeľovanie. Podnikateľ musí mať určité schopnosti a vlastnosti, ktoré ho predurčujú na realizáciu inovácie výroby. V podmienkach trhovej ekonomiky je jeho práca vysoko oceňovaná. Mnohí teoretici v dejinách ekonomického myslenia považujú Sayove vyčlenenie a definíciu podnikateľa za významný prínos do ekonomickej teórie. Pojem podnikateľ už z ekonomickej analýzy nezmizne, hrá veľmi dôležitú úlohu v niektorých teóriách hospodárskeho rozvoja.

Sayov zákon trhu

Teória o metafyzickej rovnováhe medzi predávajúcim a kupujúcim je známa ako Sayov zákon trhu.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.