referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Patrícia, Patrik
Streda, 6. júla 2022
Peniaze a bankový systém
Dátum pridania: 13.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: KoiTinKa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 358
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 12.8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 21m 20s
Pomalé čítanie: 32m 0s
 
PENIAZE, TRHOVÝ A BANKOVÝ SYSTÉM ( seminárna práca )

PENIAZE A OBCHODNÉ BANKY

,, Jediná vec, ktorá dohnala do šialenstva viac ľudí ako láska, sú peniaze. “
Benjamin Disraeli

Peniaze sú určitým spôsobom najaktívnejším a najmocnejším nástrojom, ktorý tvorcovia makroekonomickej politiky môžu použiť na ovplyvnenie outputu, inflácie a nezamestnanosti. Za peniaze považujeme všetko, čo slúži ako všeobecne prijímaný výmenný prostriedok alebo platidlo. V rannom období mali peniaze formu tovarov, ale časom sa vyvinuli papierové peniaze a šekové účty. Všetky tieto formy majú rovnakú podstatnú vlastnosť: prijímajú sa ako platby pri nákupe statkov a služieb. Používanie peňazí prešlo niekoľkými historickými etapami. Postupnosť výmenného obchodu, tovaru, papierových peňazí a napokon bankových peňazí ukazuje, ako sa peniaze vyvíjali v čase. Výmenný obchod znamená výmenu statkov za iné statky, a nie výmenu statkov za všeobecne prijímaný výmenný prostriedok čiže peniaze. Keďže spoločnosti, ktoré robili len veľmi jednoduché obchody, nemohli prekonať obrovské nevýhody výmenného obchodu, začal sa používať všeobecne akceptovaný prostriedok – peniaze.

Tovarové peniaze

Sú zvláštnym tovarom, ktorí boli ochotní za svoje výrobky prijímať ľudia v určitej oblasti. Peniaze ako výmenný prostriedok sa v dejinách ľudstva vyskytovali najprv vo forme tovaru. Určitý čas slúžilo ako peniaze veľké množstvo tovarov. Približne od 19. storočia sa tovarové peniaze obmedzovali takmer výlučne na kovy. Väčšina druhov peňazí mala kedysi vlastnú úžitkovú hodnotu. Zlato sa používalo na zuby a šperky. Avšak v súčasnosti je vnútorná hodnota peňazí ich najmenej významnou črtou.

Peniaze dnes vystupujú v týchto formách:
-Drobné kovové mince
-Papierové peniaze
-Bankové depozitné peniaze
-„ Kvázipeniaze “ – „ skoropeniaze “ – sú to peniaze s nižším stupňom likvidity, ako napr. vklady s výpovednou lehotou, depozitné certifikáty, likvidné cenné papiere

Papierové peniaze V Európe sa začali po prvýkrát používať vo Francúzsku v 18. storočí. Vek tovarových peňazí ustúpil veku papierových peňazí. Podstata peňazí je teraz jasná. Peniaze ako peniaze, a nie ako tovar, sú žiadané nie kvôli nim samým, ale kvôli veciam, ktoré za ne možno kúpiť. Používanie papierového obeživa sa rozšírilo, pretože je vhodné ako výmenný prostriedok. Papierové peniaze možno ľahko prenášať a skladovať. Vytlačením väčšieho či menšieho počtu núl na bankovku možno zhmotniť väčšiu alebo menšiu hodnotu v ľahkom, prenosnom prostriedku malého objemu.

Bankové peniaze

Súčasnosť je vekom bankových peňazí – šekov vystavených na vklady v banke alebo inej finančnej inštitúcii. V súčasnosti nastáva mimoriadne rýchla inovácia druhov disponibilných peňazí. Niektoré finančné inštitúcie spájajú šekový účet s úsporovým účtom alebo dokonca s portfoliom účastín, takže sa dajú vypísať šeky na hodnotu vašej účastiny IBM. Pri mnohých transakciách možno použiť úverové karty a cestovné šeky. Rýchla zmena v povahe peňazí vyvoláva vážne problémy pre ústredné banky, ktorých úlohou je meranie a kontrola ponuky peňazí v danej krajine. Hlavné peňažné agregáty sú dnes známe ako M1, M2 atď. V novinách sa môžete dočítať o ich týždenných pohyboch spolu s múdrymi komentármi o význame posledného pohybu.

Transakčné peniaze ( M1 )

Najdôležitejším a prísne stráženým ukazovateľom peňazí je M1, ktorý sa skladá z položiek skutočne používaných na transakcie, teda na nákup a predaj vecí. M1 zahŕňa mince a obeživo nachádzajúce sa mimo bánk, ako aj šekové účty.

Mince

Ide predovšetkým o mince, ktoré používame na drobné nákupy: zinkové centové a päťcentové mince a strieborné vyzerajúce medené desaťcentové ( dimes ), štvrťdolárové ( quarters ) a poldolárové ( halfdollars ) mince.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Peniaze a bankový systém GYM 2.9409 845 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.