referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vladimíra
Streda, 16. októbra 2019
Personálne vzdelávanie, adaptácia a rozvoj zamestnancov v podniku
Dátum pridania: 06.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Zivocich
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 652
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Úvod

Charakterizujte profesijne vzdelávanie a rozvoj zamestnancov, jeho význam a úlohu vo vybranej firme. Popíšte priebeh procesu vzdelávania v predchádzajúcom kalendárnom roku vrátane vyhodnotenia jeho účinnosti. Navrhnite vzdelávací program na kalendárny rok, podľa potrieb firmy. Súčasťou rozvoja zamestnávania je proces adaptácie. Zistite, ako prebieha a popíšte ho. V závere zadania navrhnite optimálne zmeny v systéme profesijneho vzdelávania v záujme podpory celoživotného vzdelávania a učiacej sa organizácie.

Trnavský samosprávny kraj

Profesijné vzdelávanie a rozvoj zamestnancov:
Profesijné vzdelávanie v Trnavskom samosprávnom kraji nemá veľký význam. Pre volené posty je dôležité vedieť nové nariadenia vlády, ktoré sú im doručené priamo a nie je dôležité sa v tých oblastiach vzdelávať sa. Avšak pri nariadeniach, ktoré sú náročnejšie na vzdelanie sa využívajú odborný asistenti, ktorý sa najímajú, aby pomáhali predsedom, podpredsedovi, zastupiteľstvu, kontrolórom a riaditeľovi. Nižšie posty sú posielaný na školenia len ak sa vyskytne nový postup v práci, ktorý je buď efektívnejší, alebo je určený európskou úniou, alebo zo zákona. Zamestnanci si môžu vybrať aj školenie cudzieho jazyka. Toto školenie je nepovinné, keďže to v úrade nie je potrebné, ale pracovníci so znalosťou cudzieho jazyka sú viac cenení. Školenie pre technických pracovníkov nie je dôležité, lebo náplň ich práce sa nemení.

Proces vzdelávania v minulom roku:

Minulý rok boli povinné školenia v oblasti nových počítačových programov, ktoré sú výkonnejšie a efektívnejšie. Minulý rok sa menili systémy na počítačoch. Zo starých Windows 98 sa menili na Windows Vista. A z Windows Office 97 sa menili na Windows Office 2003. Školenia sa týkali nových programov a práce s nimi. Účinnosť školenia bola dobrá, lebo programy sa podobajú a nové informácie sa dali ľahko zapamätať. Toto školenie prebiehalo mimo pracoviska ako aj väčšina školení.

Navrhovaný vzdelávací program na nasledujúci rok:

Nový vzdelávací program? Neviem či by som vedela navrhnúť nový vzdelávací program. Vzdelávanie zamestnancov závisí od politiky a nariadení, ktoré sú, podľa mňa, ťažko predvídateľné.

Proces adaptácie:

Proces adaptácie nie je zahrnutý v interných smerniciach, ale prebieha aj napriek tomu. V praxi proces adaptácie prebieha len pár dní, kedy spolupracovník, ktorý pracuje na danom poste dlhšie, alebo nadriadený, za tú dobu dozerá na nového pracovníka a pomáha mu. Takáto pomoc ale netrvá len tých pár dní. Správny nadriadený alebo spolupracovník by mal vždy pomáhať novému zamestnancovi, ak niečo nevie, alebo ak sa na niečo spýta. Samospráva prijíma zamestnancov priamo na posty, ktoré potrebuje obsadiť a vyberá si ich na základe toho, či vyhovujú daným požiadavkam na pracovné miesto a podľa toho aký sú zručný a aké majú skúsenosti. Preto školenia po prijatí na pracovné miesto nie sú časté.

Záver

Ako som už písala pri navrhovanom vzdelávacom programe, vzdelávanie v samospráve je väčšinou nepredvídateľné. Vzdelávanie prebieha len vo výnimočných situáciách. Vzdelávanie zároveň prebieha väčšinou mimo pracoviska špecializovanými lektormi. Väčšina školení končí skúškou a úspešní pracovníci dostanú certifikát. Certifikát sa oplatí pre zamestnancov, ak si chcú nájsť inú, možno aj lepšiu prácu, aj keď samospráva si školí zamestnancov pre vlastné potreby a nie pre iné firmy. Neviem aké zmeny v systéme vzdelávania by som mohla navrhnúť. Nevšimla som si nedostatky.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.