referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dominik
Utorok, 4. augusta 2020
Devízový trh
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sviky
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 635
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 10.4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 17m 20s
Pomalé čítanie: 26m 0s
 
Devízový trhNa devízovom trhu sa deje obchodovanie s menami rôznych krajín. Devízový trh sa riadi devízovým zákonom Národnej rady Slovenskej republiky č. 202/1995 Z.z. Tento zákon upravuje

A, práva a povinnosti tuzemca a cudzozemca pri obchodovaní s devízovými hodnotami, pri nadobúdaní nehnuteľností, pri poskytovaní finančných úverov do zahraničia, pri prijímaní finančných úverov zo zahraničia, pri investovaní v zahraničí, pri ohlasovacej a ponukovej povinnosti, pri povinnosti prevodu peňažných prostriedkov do tuzemska a pri iných devízovoprávnych vzťahoch upravených týmto zákonom

B, pôsobnosť devízových orgánov

C, pôsobnosť colných orgánov

D, devízovú kontrolu


Devízové orgány

Devízovými orgánmi sú Ministerstvo financií SR a NBS. Ministerstvo zabezpečuje devízové súpisy a podklady na medzištátne rokovania o majetkoprávnych nárokoch a vnútroštátne vykonanie výsledkov týchto rokovaní. NBS vykonáva pôsobnosť vo vzťahu k tuzemcom a voči cudzozemcom. Tuzemcom je právnická alebo fyzická osoba s trvalým pobytom na území SR.

Cudzozemcom rozumieme právnickú alebo fyzickú osobu, ktorá nie je tuzemcom. Cudzozemcom je aj organizačná zložka cudzozemca v tuzemsku s výnimkou pobočky zahraničnej banky.


Devízová licencia

Na vykonávanie obchodu so zahraničnými cennými papiermi alebo zmenárenskú činnosť je potrebné udelenie devízovej licencie, ktorá sa môže udeliť len právnickej alebo fyzickej osobe na základe vyjadrenia NBS.

Ohlasovacia povinnosť

Tuzemec je povinný ohlásiť devízovým miestam
A, peňažné pohľadávky a záväzky voči tuzemcom v zahraničí a voči cudzozemcom.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.