referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Soňa
Utorok, 28. marca 2023
Predajne na vidieku
Dátum pridania: 23.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: JOOLY
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 724
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Vidiecky obchod zaznamenal v poslednom období niekoľko zaujímavých zmien. Napr. miznú bariéry medzi mestom a vidiekom a častejšie platí, že ak vidiecky obchod nepripraví svojim zákazníkom plnohodnotnú alternatívu nákupu, výrazne ohrozí svoju existenciu. Vidiecke predajne sú aj preto čoraz viac nútené meniť svoju vnútornú aj vonkajšiu tvár. Už to nemôžu byť len nevzhľadné, ošarpané a na predaj prispôsobené rodinné domy s nápisom Potraviny, v ktorých vládnu zastarané technológie, pokazené chladničky a v regáloch ležia len tie najzákladnejšie tovary. Moderné vidiecke predajne by mali podobne ako mestské ponúkať čerstvý tovar a široký sortiment podľa aktuálnych potrieb vidieckeho spotrebiteľa, t.j. mali by mať v ponuke aj ovocie a zeleninu, tak isto by mali ponúkať drogériu, ale nemusí byť na takej úrovni ako hypermarkety a supermarkety. Zákazníci žijúci na vidieku by už nemali mať dôvod štartovať svoje auto s cieľom nakúpiť v najbližšom supermarkete v meste.

Štruktúra obyvateľstva na vidieku

V poslednom období pribúdajú obce s mladými obyvateľmi, na vidiek sa sťahujú aj dobre finančne situovaní obyvatelia miest, ktorý už majú úplne iné požiadavky. Sú náročnejší, vyhľadávajú prémiovejšie výrobky a ocenia pestrejšiu šírku sortimentu. Samozrejme, stále najväčší podiel na vidieku tvorí staršia generácia, ktorá je skôr konzervatívnejšia a menej dôveruje novinkám, v predajni obvykle hľadajú to, na čo sú roky zvinutý a čo nevyhnutne potrebujú.

Len nesúťažiť s cenou

Konkurenčnou výhodou vidieckeho obchodu by nemala byť iba cena. Pre vidieckeho obchodníka by mala byť teda dôležitá hlavne blízkosť k zákazníkovi a jeho komunikácia s ním. Intenzívnejšiu komunikáciu vidieckeho obchodu , zákazník vysoko ocení, ak ho predavač osloví menom, keď sa ho opýta ako sa má, či je spokojný s novinkou a pod. Následne vzniká vzťah medzi zákazníkom a predajňou. Aj na Slovensku existujú vidiecke predajne, ktoré už túto cestu našli a uberajú sa ňou. Lenže sú aj také predajne, ktoré ešte nie sú ani len na začiatku. Vidiecky obchod z hľadiska budúcnosti ma šancu na rozvoj, avšak len za predpokladu, že bude spĺňať všetky kritéria - maximálnu vonkajšiu aj vnútornú príťažlivosť, ústretový, čistý a komunikatívny personál, široký sortiment a pod.

Prémiové výrobky

Pri vidieckom obchode je dôležité prihliadať aj na to, kde je predajňa situovaná. Vo vychytenej turistickej oblasti je skladba ponuky odlišná, pretože zákazník ma úplne iné potreby, ako bežný slovenský. V týchto predaniach je potrebné obozretne pracovať so sortimentovou ponukou a pripôsobovať ju aktuálnemu dopytu. V týchto predajniach sa zvyčajne lepšie darí aj prémiovejším výrobkom. V poslednom období bolo veľa vidieckych predajní nútených modernizovať, lenže stále je dosť takých, ktoré sú aj v tomto smere odstrašujúcim príkladom. A to ak sú v predajne stále staré, úzke, krátke alebo príliš nízke regály, určite nedovolia vyložiť toľko tovaru, ako regály vysoké a širšie. Nehovoriac o chladiacej a mraziacej technológií. Aj klimatizácia by mala byť pre vidiecke predajne štandardom. Fungujúca klimatizácia je výhoda, ale aj prínosom pre vybrané sortimenty (čokolády, dezerty a pod.), pretože zabraňuje ich znehodnoteniu.

Regálový zmätok

Ešte stále sa možno stretnúť vo vidieckych predajniach s chaosom, ktorý vládne v ich regáloch. Snahou takéto niečo eliminovať bolo aj vytvorenie modelov vzorových predajní, ktoré odhaľujú, ako treba správne rozložiť ponúkaný sortiment. Pri rozmiestnení tovaru sa osvedčuje aj tzv. sezónny regál. Zákazníci si naň rýchlo zvykli a vítajú, ak je v ňom stále niečo nové a zaujímavé. Budovanie kvalitnej ponuky sezónneho tovaru je záležitosťou, ktorá má pred sebou zaujímavý potenciál.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.