referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Piatok, 29. mája 2020
Spoločnosť s ručením obmedzeným (s.r.o.)
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ml
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 076
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 12.7
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 21m 10s
Pomalé čítanie: 31m 45s
 
Spoločnosť s ručením obmedzeným je spoločnosť, ktorej základné imanie tvoria vopred určené vklady spoločníkov.Táto spoločnosť sa pokladá za kapitálovú spoločnosť, aj keď má niektoré prvky osobnej spoločnosti. Je teda prechodom od jednoduchých osobných spoločností k zložitému mechanizmu kapitálovej spoločnosti , a to akciovej spoločnosti. Patrí medzi najrozšírenejšie formy obchodných spoločností. Kapitálová spoločnosť znamená povinnosť spoločníkov vniesť do spoločnosti isté materiálne hodnoty formou vkladu,ktoré potom spoločnosť využíva pri svojej podnikateľskej činnosti a spoločník berie z nich úžitky formou podielu na zisku. To,že s.r.o. nie je čisto kapitálová spoločnosť,sa prejavuje hlavne v týchto črtách :
-podiel spoločníka nemožno previesť automaticky,ale len so súhlasom valného zhromaždenia ako najvyššieho orgánu s.r.o.
-počet spoločníkov obmedzený zákonom
-pokiaľ spoločník nesplatí celý vklad do spoločnosti ručí za jej záväzky do výšky nesplateného vkladu
Podnikanie v tejto forme spoločnosti je vhodné vzhľadom na určité osobné rysy tam,kde počet spoločníkov má byť obmedzený a relatívne uzavretý. Preto je počet spoločníkov limitovaný počtom 50. Táto spoločnosť je podnikateľským subjektom typickým pre nižšie alebo stredne náročné kapitálové podnikanie. Napriek prvkom osobných spoločností s.r.o vykazuje zrejmú povahu kapitálových spoločností,
a to najmä v súvislosti s princípom obmedzeného ručenia za svoje záväzky a absenciou priameho výkonu spoločníka na napĺňaní predmetu jej podnikania. V tomto type obchodnej spoločnosti je povinnosť vytvorenia aspoň zákonom stanovenej hodnoty základného imania. V zmysle ustanovenia § 58 a 59 Obchodného zákonníka je základné imanie tvorené tak peňažnými,ako aj nepeňažnými vkladmi spoločníkov s tým,že podľa ustanovenia § 59 môže byť nepeňažným vkladom akákoľvek peniazmi oceniteľná hodnota,ktorú sa spoločník zaväzuje vložiť do spoločnosti a podieľať sa ňou na výsledku podnikania.

Základné imanie

V spoločnosti s ručením obmedzeným sa povinne vytvára základné imanie vo výške minimálne 200.000,- Sk (od 01/07/1998) ,pričom minimálny vklad každého spoločníka musí byť 30.000,- Sk. Ak chcú s.r.o. založiť dvaja spoločníci,musia obaja zložiť po 100.000 Sk alebo jeden 30.000 Sk a druhý zvyšných 170.000 Sk. Pri vložení nepeňažného vkladu je nutné rešpektovať § 59 platný pre všetky obchodné spoločnosti.Hodnota nepeňažného vkladu musí byť určená znaleckým posudkom,pri hodnote nad 1 mil.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.