referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Patrícia, Patrik
Streda, 6. júla 2022
Vývoj nákupu podniku v premenách času
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Lucka123
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 6 349
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 27.8
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 46m 20s
Pomalé čítanie: 69m 30s
 
V povojnových dobách prevládal dopyt nad ponukou, čo silne zjednodušovalo tržnú situáciu vo výrobe. Po vyrovnaní ponuky a dopytu sa začala rozvíjať širšia aplikácia marketingu.
V centrálne plánovanej ekonomike zemí vých. Bloku existovali bilancie materiálu a „ plán rozdelenia “ pre všetky podniky.Väčšina podnikov bola v kategorii stredných a veľkých a tie boli bilančne prepojené.Malé podniky mali viac volnosti,ale mali silne obmedzené podnikatelské možnosti
Aktivity nákupcov ( zásobovačov ) v centrálne plánovanej ekonomike boli deformované a boli zamerané skôr na ovplyvňovanie inštitúcii a úradníkov, pridelujúcich bilancované materiály a na pestovanie dobrých vzťahov s inými podnikmi pre prípad núdze o materiál

Transformačné problémy nákupu v našich podmienkach.

Zavedením princípov tržnej ekonomiky, zmizla bilancia materiálov, ale pravý trh sa ešte nevytvoril. Vo veľkom počte odvetví nebolo možné vytvoriť konkurenčné preostredie, pretože vedľa veľkých podnikov nebolo možné „ cez noc “ vytvoriť nové konkurenčné veľké podniky.
Regulácia cien spočiatku znemožňovala veľkým podnikom využiť monopolné postavenie na trhu. Ani liberalizácia cien problém nevyriešila, pretože dovážané zahraničné materiály boli v mnohých odvetviach drahšie, zvlášť keď išlo o materiály vysokej kvality, využívajúc špičkové technológie.
Priebah transformácie by mal vylepšiť konkurenčné podmienky, pretože z veľkých podnikov sa vytvoria stredné a malé a tak sa z anonymného vlastníka stáva nový vlastník.Privatizácia podnikov prináša so sebou marketink a management.
Pre marketing nákupu prišli nečakané obmedzenia, ktoré vyprodukovala vlastná transformácia ekonomiky. Tým hlavným bola ekonomická situácia podniku po privatizácii.
Zárukou prosperity je existencia aspoň jednej z týchto podmienok
solventný zákazník, zahraničný spoličník.s kapitálom a know- how a aspoň s čiastočnou možnosťou umiestňovania výrobkov na zahraničných trhoch.
Transformácia je ťažká pre veľké bývalé štátne podniky, terajšie transformované akciové spoločnosti. Tieto podniky väčšinou stratili významné a tradičné východné trhy.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.