referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Streda, 29. mája 2024
Poistné plnenie
Dátum pridania: 10.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: blueprincess
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 450
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Výška sumy poistného plnenia klientov často nepríjemne prekvapí. Klient má vždy pocit, že od poisťovne dostal menej, než si zaslúži. A poisťovňa si zasa myslí, že mu vyplatila priveľa. Také sú obvyklé pohľady oboch strán, keď dôjde k likvidácii poistnej udalosti.

Niekoho prekvapí, že za dva roky staré auto získa oveľa menej ako za úplne nové, iného zasa, že mu poisťovňa preplatí opravu auta po havárii, ale už nie prelakovanie blatníka, ktorý mal poškrabaný takmer pol roka. Kvalitu svojej poisťovne klient pozná, až keď dôjde k likvidácii poistnej udalosti. V prípade havarijnej poistky platí, že všetky pravidlá sú zahrnuté v poistných podmienkach. Problémom však je, že ich málokto pozná, lebo ľudia si poistné podmienky nikdy neprečítajú a platí to všade na svete. Pre klienta je aj to dôležité, aby si v zmluve overil, či si majetok poisťuje na všeobecnú, časovú alebo novú hodnotu. Kľúčová je znalosť zmluvy a jej podmienok pri uzatváraní životného poistenia.

Tam by sa mal klient informovať o vývoji takzvanej odkúpnej hodnoty – sumy, ktorú z poistky získa, ak ju predčasne ukončí. Odkúpna hodnota je totiž v prvých rokoch veľmi nízka, v úplne prvom roku často dokonca nulová, ak klient neplatí poistné jednorazovo. Zbytočne sa teda bude sťažovať, že po zrušení poistky rok po jej uzatvorení nedostal nič naspäť, sám s tým totiž podpisom zmluvy súhlasil. Na určovanie výšky škody majú poisťovne rôzne prístupy. V prípade vozidiel sa väčšinou riadia cenou náhradných dielcov a práce v poistnom softvéri. Sama výška sumy plnenia môže nepríjemne prekvapiť, ak klient nevie, na akú hodnotu má svoj majetok poistený. Najdrahšie, no pri poistnej udalosti aj najvýhodnejšie, je poistenie na novú hodnotu, keď poisťovňa, po odrátaní prípadnej spoluúčasti, hradí cenu novej veci či jej časti, napríklad náhradného dielca. Kto má poistku len na časovú hodnotu, musí s tým pri poistnej udalosti na staršom majetku rátať.

Napríklad pri totálnej škode na staršom automobile dostane vodič len pár desiatok tisíc korún a od ceny vraku poisťovňa ešte odráta cenu využiteľných dielcov. Počíta s tým, že zvyšnú časť sumy klient získa predajom zvyškov auta do bazára či na vrakovisko. Poisťovne sa odpredajom áut nezaoberajú.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.