referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Streda, 29. mája 2024
Logistika
Dátum pridania: 10.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: blueprincess
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 451
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Logistika prispieva rohodujúcim spôsobom k dosahovanú nielen konkurencieschopných cien, ale a pohotovosť dodávok a tým k akceptovanú a preferovaniu výrobkov na trhu. Logistika je zložkou výrobku a tým činiteľom kvality, ktorý pôsobí priamo a takmer bezprostredne na konkurenčnú schopnosť výrobného podniku.

Názory logistických špecialistov na najlepšiu cestu k optimálne logistickej štruktúre sa niekedy dosť rozchádzajú. No všetci odborníci vidia v trhovo orientovanej logistike šancu v konkurenci. Pri nákupe tovaru, výrobkov alebo služieb býva cena prvým a najdôležitejším, keď často veľmi problematickým rozhodovacím kritériom. Kvalita, poradenstvo, servis, ako a zásobovane náhradným dielcami sú kritéria, ktoré sa obyčajne skúmajú až potom a vo vzťahu cene. Ak sú tieto body vyjasnené spokojnosti potenciálneho zákazníka, začína sa podľa okolností znovu od začiatku. Opäť sa cena – po prípadnom odpočítaní zľavy – znovu od začiatku.

Opäť sa cena – po prípadnom odpočítaní ľavý – dostáva na začiatok rozhodovacieho reťazca. Vo všetkých fázach, pred používaním, počas neho a aj po ňom, je logistika síce neviditeľnou, ale napriek tomu rozhodujúcou položkou výrobku alebo služby. Ovplyvňuje cenu budúceho výrobku už počas jeho vývoja. Je nákladovým, časovým a hodnotovým činiteľom pri nákupe surovín a služieb, počas výrobne fázy, v skladovaní, v distribúcii a dokonca ešte a po kúpe až po recykláciu. Dodržiavanie dodacích lehôt, služieb alebo zásobovňa náhradným dielom nie sú bez logistiky možné. Logistika e teda rozhodujúcim činiteľom každé hospodárskej činnosť. Veľkým podnikom, vodcom na trhu, je to dávno jasné.

Malé a stredné podniky tu mávajú zreteľné problémy, lebo často nevidia ponúkajúce sa šance znižovať nálady, a tým dodávať lacnejšie, t. j. konkurencieschopné výrobky. To môžu už len tí výrobcovia, ktorí pracú v logistike hospodárne a účinne. V praxi sú to predovšetkým veľkí výrobcovia, ktorí s túto problematiku uvedomili a uplatňujú príslušné stratégie. Šancu v budúcnosť majú ucelené logistické koncepcie a najvyššia náladová prehľadnosť.

Ako ukazujú najrôznejšie prieksumy venované racionalizácii vo výrobe, logistika e poslednou oblasťou, v ktorej možno dosiahnuť skutočné nákladové výhody.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.