referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zuzana
Štvrtok, 11. augusta 2022
Všeobecná úverová banka
Dátum pridania: 10.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: blueprincess
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 307
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 

Od svojho vzniku Všeobecná úverová banka bola najuniverzálnejšou zo všetkých bánk fungujúcich v ekonomike tohto obdobia, ale bola do značnej miery poznačená aj deformáciami ekonomického vývoja predchádzajúcich desaťročí a izolovanosťou od svetového bankovníctva. Od jej založenia banku tvorila centrála, okresné pobočky vo všetkých okresoch Slovenska, pobočkami riadené expozitúry, niekoľko účelových organizačných jednotiek.

Trhová ekonomika si nutne žiada finančný sektor, ktorý môže poskytovať celú škálu trhom požadovaných služieb. A preto Všeobecná úverová banka rozšírila svoju aktivitu nad rámec bežnej komerčnej banky. Zákazníkom banka zaviedla bezhotovostný platobný styk zúčtovaním platobných príkazov, trvalých príkazov a ešte šekov k zúčtovaniu. Vykonáva i hotovostný platobný styk skladaním hotovostí v banke, výplatami hotovostí z účtov. Poskytovanie úverov klientom je hlavná činnosť banky. Jej zamestnanci majú dlhodobé skúsenosti pri úverovaní a požívajú úplnú dôveru podnikateľov. Poskytuje úvery osobám podnikajúcim na základe živnostenského oprávnenia a osobitných predpisov.

Prijíma tiež od občanov netermínované a úsporné vklady. Aby sa rozšíril bezhotovostný platobný styk, zaviedla šekovú službu a tá zabezpečuje možnosť platieb za tovar a služby šekmi. V sejfovej službe prenajíma bezpečnostné schránky v priestoroch pobočiek a expozitúr. Uschováva do nich hodnoty a doklady právnických a fyzických osôb. Venuje sa aj zmenárenským službám od nákupu a predaja valút aj devíz, šekov zahraničných bánk a podnikateľov. Vystavuje i záruky a protizáruky pre svojich klientov.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.