referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zuzana
Štvrtok, 11. augusta 2022
Povolania budúcnosti
Dátum pridania: 10.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: blueprincess
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 410
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Najväčšiu budúcnosť majú na Slovensku špecialisti v oblasti strojárstva s dôrazom na autopriemysel, elektrotechniku, znalí v logistike, automatizácii, a takisto experti na informačné technológie. No musia ešte hovoriť cudzími jazykmi, vedieť inovovať, stále na sebe pracovať a robiť tímovo.

Bez svetlých vyhliadok nie sú ani absolventi chémie, podnikatelia a zamestnanci v službách, ako aj manažéri pre akúkoľvek oblasť. Sľubnejšiu východiskovú pozíciu budú mať čoraz viac absolventi vysokých škôl, no takisto i šikovní stredoškoláci s maturitou. Toto sú slovenské povolania budúcnosti, na ktorých sa, okrem výnimiek, zhodli členovia Združenia pre riadenie a rozvoj ľudských zdrojov, personálne a poradenské firmy a analytici. Už menej homogénny je pohľad na osud lekárov, učiteľov, finančníkov, právnikov, marketérov či výskumníkov. Rady, ktorá vysoká škola zabezpečí v budúcnosti dobrú kariéru, vyznievajú trocha rozpačito a spôsobuje to nespokojnosť s ich kvalitou. Personalisti postupne začínajú rozlišovať, odkiaľ má absolvent diplom a tomu, čo presne vyštudoval, zatiaľ priveľký význam neprikladajú. Zvyčajne chcú len univerzitné vzdelanie ako predpoklad rozhľadu, myslenia, vedomostí. Maximálna si zadefinujú oblasti ako ekonómia, manažment, technika. Výnimkou sú špecialisti a odborné pozície.

Napriek špecializácii sa o pár rokov budú hľadať i ľudia schopní vo firme robiť v prípade potreby rôzna práce, ktorí budú zároveň ochotní na sebe pracovať a vzdelávať sa. Pri nábore stúpne dôležitosť osobnostných predpokladov a ich súladu s firemnou kultúrou. Význam hodnotového prepojenia medzi zamestnávateľom a zamestnancami bude čoraz významnejší. Konkrétne očakávania personalistov, čo sa týka ich budúcich zamestnancov, sa v mnohom zhodujú. Výrobné firmy budú náročnejšie predovšetkým pri cudzích jazykoch, ale aj práci s počítačom a celkovej technickej gramotnosti. Viacerí zdôrazňujú široký rozhľad a požiadavku na celoživotné vzdelávanie. Flexibilní, otvorení pracovníci so schopnosťou zapojiť sa do medzinárodných firemných tímov budú najrýchlejšie dobiehať platovú úroveň v Európskej únii. Platmi sa bude súťažiť o tých najlepších pracovníkov a firmy to už vedia.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.