referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Anežka
Sobota, 2. marca 2024
Európska únia a Čína
Dátum pridania: 10.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: blueprincess
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 295
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Európska únia a Čína sa dohodli na obmedzení dovozu čínskeho textilu. Dohode, ktorá sa zrodila len deň pred vypršaním lehoty, ktorú Číne dala únia, predchádzali jedenásťhodinové rokovania. Výsledkom rokovaní je dohoda, podľa ktorej sa Čína pri desiatich kategóriách textilu a odevov zaviazala do roku 2007 obmedziť medziročný rast vývozu do krajín Európskej únie na osem až 12,5 percenta.

Ide o širokú škálu výrobkov od pulóvrov, nohavičiek, tričiek až po ľanovú priadzu, podprsenky a posteľnú bielizeň. Množstvové obmedzenia sa začali uplatňovať od 11. júna 2005. Únia ukončila vyšetrovanie dovozu čínskeho textilu a neuplatnila ochrannú klauzulu, ktorú umožňujú aj pravidlá Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Obe strany označili dohodu za vzájomne výhodnú. Rast Čínskeho exportu zväzuje o niečo menej, ako by to bolo v prípade uplatnenia ochrannej klauzuly WTO. Tá počíta s limitovaním rastu na 7,5 percenta ročne. Okrem toho sa únia zaviazala, že v roku 2008, ktorý je posledný rok jej možného uplatnenia, bude k jej zavedeniu pristupovať veľmi „zdržanlivo“.

Rovnako bude Európska únia postupovať v prípade zvyšných 25 textilných kategórií. Európska únia získala istotu kontrolovaného rastu čínskeho dovozu až do roku 2007 v desiatich kategóriách. Ochranná klauzula by pritom v prvej fáze obmedzila len dovoz tričiek a ľanovej priadze, aj to len do konca tohto roka. V roku 2006 by podľa pravidiel WTO musela únia rozbehnúť tento proces nanovo. „Dohoda zabezpečí riadený rast čínskeho textilného exportu do EÚ,“ zhrnul komisár pre obchod Peter Mandelson. Po zažehnanom textilnom spore sa črtá podobný problém pri dovoze topánok.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.