referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Utorok, 5. decembra 2023
Strojárenská výroba
Dátum pridania: 10.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: blueprincess
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 364
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Výroba strojov a zariadení patrila v minulosti medzi nosné odvetvia slovenskej ekonomiky. Táto výroba však bola málo diferencovaná a bola poznačená vysokou orientáciou na špeciálnu výrobu a produkty ťažkého strojárstva. Transformácia ekonomiky priniesla stratu tradičných trhov, ako aj zmenu výrobnej štruktúry. Je samozrejmé, že týmto zmenám sa strojárske podniky úzko zamerané na svoju výrobu len ťažko prispôsobovali a ani reštrukturalizácia výroby nepriniesla požadované výsledky.

Z tohto dôvodu nastal na Slovensku útlm strojárskej výroby. V posledných rokoch však opäť môžeme pozorovať oživovanie strojárskej výroby, či už v zmysle rastu predanej hodnoty alebo celkovej produkcie. V roku 2004 sa v odvetví výroby strojov a zariadení vytvorila pridaná hodnota vo výške 26,1 mld. Sk. Oproti predchádzajúcemu roku sa zvýšila asi o 9,7 %. Primeraný rast pridanej hodnoty v tomto odvetví od roku 1994 predstavoval 9,8 %, čo je rast na strednej úrovni v rámci spracovateľského priemyslu. Priemerný rast pridanej hodnoty za posledných päť rokov je na úrovní 12 %, číže nižšie rasty pridanej hodnoty, prípadne aj väčšie poklesy, sme zaznamenali hlavne pred rokom 2000.

Na predanej hodnote spracovateľského priemyslu strojárstvo sa podieľa 8,5 % a oproti minulému roku tento podiel poklesol. Treba však pripomenúť, že najnižší podiel na tvorbe pridanej hodnoty dosiahlo strojárstvo v rokoch 1999 a 2000 a od tohto obdobia podiel vzrástol. V súčasnom období je podiel na približne rovnakej úrovni ako v roku 1994. Tento údaj svedčí o oživovaní strojárskej výroby na Slovensku, o stále prebiehajúcej reštrukturalizácii, ako aj o vstupe zahraničných investorov do tohto priemyslu. Produktivita práce v odvetví výroby strojov a zariadení oproti predchádzajúcemu roku vzrástla o 6 %, čo bol nižší nárast ako za celý spracovateľský priemysel a v roku 2004 patril medzi najnižšie. Z tohto dôvodu sa zvýšilo aj zaostávanie produktivity práce, ktorá bola v roku 2004 nižšia ako priemerná produktivita spracovateľského priemyslu takmer o štvrtinu.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.