referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bohdana
Pondelok, 18. januára 2021
Vplyv riadenia nákladov na efektívnosť podniku
Dátum pridania: 21.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bajrad
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 126
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 8.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 14m 20s
Pomalé čítanie: 21m 30s
 
Abstract.
Successness of the entreprises depends on solution of problems such as quality increase, decreasing of costs, and increasing the sales elasticity. One of the possibilities how to increase a business effectiveness and thus to secure the enterprise activities development, is to decrese and optimalise the enterprise costs. There are several well-known methods in the area of the cost management among which belong: Traditional Cost Accounting (TCA), Activity Based Costing (ABC), and Process Value Analysis (PVA). Since the cost management has had the ability to influence the economic firm results, it has also had the impact on whole economic success of the firm.

Key words: cost management, methods TCA, ABC, PVA, cost driver, cost object, expense.

1.1 Riadenie nákladov

Základným cieľom riadenia nákladov je znižovanie nákladov firmy a zároveň posilnenie strategického postavenia firmy. Metódy riadenia nákladov sú použiteľné v oblasti výroby, služieb ale tiež v neziskovej činnosti. Riadenie nákladov odpovedá na otázku ako je možné znižovať náklady a popritom zlepšovať kvalitu výrobkov a služieb.
Existuje niekoľko systémov na riadenie nákladov firmy, pričom rozdiel medzi nimi spočíva v spôsobe kalkulácie nákladov. Najznámejšou metódou na riadenie nákladov je tradičný nákladový systém (Traditional Cost Accounting – TCA). Okrem neho sa budeme venovať aj u nás menej rozšírenej kalkulácií nákladov prostredníctvom aktivít (Activity Based Costing – ABC) a analýze hodnoty procesov (Process Value Analysis – PVA). V tejto časti použijeme niekoľko pojmov, ktoré by sme radi vysvetlili:
Aktivity (Activity) – procesy, ktoré sa uskutočňujú v rámci firmy a spotrebúvajú zdroje firmy.
Determinant nákladov (Cost driver) – merateľný faktor, ktorý sa používa na priradenie nákladov k aktivitám a od aktivít k ďalším aktivitám, produktom a službám. Determinanty nákladov odzrkadľujú spotrebu nákladov jednotlivými aktivitami firmy a spotrebu aktivít ďalšími aktivitami, produktmi alebo službami.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.