referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dušan
Štvrtok, 26. mája 2022
Svetové hospodárstvo, medzinárodný obchod
Dátum pridania: 24.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: stormbass
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 973
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.1
Priemerná známka: 3.01 Rýchle čítanie: 6m 50s
Pomalé čítanie: 10m 15s
 
Svetové hospodárstvo

MEDZINÁRODNÝ OBCHOD


Medzinárodný obchod je výsledkom medzinárodnej deľby práce. Dnes už prakticky každá krajina sveta závisí od medzinárodnej deľby práce, čo sa prejavuje v špecializácii a kooperácii výroby. Tieto ekonomické vzťahy vyúsťujú do ekonomickej interdependencie, ktorej podstatou je vzájomná závislosť štátov od ekonomickej spolupráce. Ďalším dôsledkom medzinárodnej deľby práce je integrácia – spájanie častí do jedného vyššieho celku. Medzinárodná ekonomická integrácia je proces postupného vzájomného prepájania, prispôsobovania a zbližovania jednotlivých národných ekonomík do regionálneho hospodárskeho komplexu. Medzinárodný obchod zahŕňa medzinárodnú výmenu tovarov a služieb medzi skupinou krajín v rámci medzinárodného ekonomického zoskupenia(EU, CEFTA)
Teórie medzinárodného obchodu
Prvé teoretické názory na medzinárodný obchod pozorujeme už u merkantilistov v 16. až 18. storočí. Medzi najvýznamnejších predstaviteľov merkantilizmu patril Thomas Mun s dielom Bohatstvo Anglicka prostredníctvom zahraničného obchodu, alebo bilancia nášho zahraničného obchodu je pravidlom nášho pokladu. Merkantilisti odporúčali :
- zákaz odlevu drahých kovov do zahraničia
- platiť vývozom domácich výrobkov
- zaviesť povinnosť prevádzať výnosy z predaja v zahraničí do vlastnej krajiny
- obmedziť dovoz hotových výrobkov zo zahraničia prostredníctvom dovozných ciel
- podporiť dovoz surovín pre domácu výrobu atď.

Predstaviteľ klasickej ekonómie, Adam Smith s dielom Pojednanie o podstate a pôvode bohatstva národov položil základy teórie medzinárodného obchodu. Je tvorcom princípu slobodného obchodu a základu medzinárodnej trhovej ekonomiky. Sformuloval aj teóriu absolútnych nákladov (výhod) – vychádzal z toho, že najväčšie a prirodzené výhody prináša národom taká medzinárodná deľba práce, pri ktorej sa krajiny špecializujú na výrobu tých produktov, pri výrobe ktorých dosahujú absolútne najnižšie náklady.
David Ricardo sa vo svojom diele Zásady politickej ekonómie a zdaňovania zaoberal aj otázkami zahraničného obchodu, zahraničnoobchodnej politiky a podporoval otvorenú trhovú ekonomiku a slobodu obchodu.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.