referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Piatok, 2. decembra 2022
Podstata a mechanizmus fungovania trhového mechanizmu
Dátum pridania: 23.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: scandy
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 804
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 8m 30s
Pomalé čítanie: 12m 45s
 
Ekonomika je mechanizmus, ktorý rieši tri ekonomické otázky:

1.čo vyrábať?
2.ako vyrábať?
3.pre koho vyrábať?

Tieto tri otázky sú spoločné pre všetky ekonomiky, ale každý hospodársky systém ich rieši trochu inak.

1.Čo vyrábať? – prvá otázka rieš,i aké výrobky a služby, v akom množstve a kedy sa majú vyrábať, aby uspokojili potreby spoločnosti. Problém je, že množstvo výrobných zdrojov je obmedzené a musí sa rozhodovať, ako sa tieto zdroje používajú.

2.Ako vyrábať? – druhá otázka znamená, akým spôsobom sa budú vyrábať rôzne tovary a služby. Problémy súvisia s technickými a technologickými možnosťami ekonomiky.

3.Pre koho vyrábať? – rozdelenie ekonomických statkov závisí od rozdeľovanie príjmov a bohatstva. Tí s veľkými príjmami a bohatstvom spotrebujú viac produktov a služieb ako tí s malým príjmom a neveľkým bohatstvom.

Hospodárske systémy

Konkrétny hospodársky systém tvoria subjekty, ktoré vstupujú do vzájomných hospodárskych vzťahov. Základnými subjektmi v hospodárstve sú domácnosti a podniky. Tretím subjektom je štát. Podľa spôsobu, akým spoločnosť pristupuje k riešeniu základných ekonomických otázok, rozlišujeme tri typy hospodárskych systémov.

1.Centrálne riadené hospodárstvo (príkazová ekonomika)

V centrálne riadenom hospodárstve sa pokladá za základný ekonomický nástroj centrálne plánovanie. Ekonomickým centrom je štát, ktorý plánuje, riadi a kontroluje výrobu aj spotrebu. Na centrálnom stupni sa sústreďovali všetky prostriedky, ktoré sa potom prerozdeľovali medzi jednotlivé odvetvia a oblasti bez ohľadu na efektívnosť v prospech centrom stanovených preferencií. Štátny plán sa potom rozpisoval pre jednotlivé druhy podnikov. Štát určoval aj ceny. Prevládajúcou formou vlastníctva bolo štátne a družstevné.

2.Trhové hospodárstvo

V trhovom hospodárstve je určujúci trh a štát má za úlohu vytvárať právny rámec pre hospodárske procesy. O výrobe a investíciách samostatne rozhodujú podniky. Vyrábajú to čo im prináša najväčší úžitok. Spotrebitelia zase rozhodujú o použití svojej mzdy a príjmov. Cena sa vytvára na základe konkurencie medzi ponukou a dopytom. Prevažujúcou formou vlastníctva je súkromné.

Dnešná moderná ekonomika má podobu zmiešanej ekonomiky. Základom je trhový mechanizmus, ale v rôznej miere sa prejavujú aj príkazové prvky aj tradície.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.