referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Streda, 30. novembra 2022
Najväčšie aukčné siene sveta
Dátum pridania: 18.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Aurora
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 464
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Medzi najväčšie siene sveta patria spoločnosť Christie’s International plc (Christie’s) a Sotheby’s Holdings, Inc. (Sotheby’s), dvaja hlavní svetoví konkurenti v oblasti predaja takzvaných umeleckých predmetov, starožitností, nábytku, zberateľských predmetov a memorabílií. Hlavnými miestami aukcií umeleckých diel oboch aukčných domov sú Londýn a New York, ale pravidelné aukcie sa konajú aj v takých centrách ako Ženeva, Zürich, Amsterdam, Rím, Miláno, Hongkong a Melbourne.

V roku 1766, James Christie otvoril v Londýne aukčný dom. Christie’s ponúka okolo 600 predmetov ročne na svojich aukciách. Patria medzi ne šperky, fotografie, inkasovateľné, víno, autá a ďalšie, pričom ich cena sa pohybuje v rozmedzí od 200$ až 80 miliónov$. Obrat za rok 2006 Christie’s bol £2.51 billion ($4.67 billion).
Na aprílovej aukcii domu Christie’s New Yorku budú na predaj husle – stradivárky Solomon Ex-Lambert z roku 1727 za milión a pol dolárov.

Zakladateľom Sotheby`s je Samuel Baker. 11 marca 1744 uskutočnil svoj prvý obchod pod vlastným menom. Sotheby`s má po celom svete okolo 100 pobočiek. V roku 1998 bol jej obrat takmer 2 bilióny dolárov. Vedúci aukčný dom pre výtvarné umenie, starožitnosti, knihy, šperky, hračky, bábiky, a iné zberateľské memorabíliá. Svoje aukcie organizuje v aukčných domoch po celom svete. North America – New York, Toronto, United Kingdom & Ireland – London, New Bond Street, London, Olympia, Europe & The Middle East – Paris, Geneva, Amsterdam, Milan, Zurich, St. Moritz, Asia, Africa & The Pacific – Hong Kong, Melbourne, Singapore, Sydney.

Aukčná firma Sotheby`s vydražila ihličnany Wollémia. Je to jeden z najstarších a najvzácnejších stromov sveta, ktoré pokrývali južnú pologuľu už pred približne 250 miliónmi až 300 miliónmi rokov a o ktorých si vedci mysleli, že vyhynuli asi pred dvoma miliónmi rokov v dôsledku dramatických klimatických zmien. Za všetky ponúkané a predané ihličnany tak získali 750 000 amerických dolárov. Tieto prostriedky išli do osobitného fondu na záchranu, konzerváciu a rozmnožovanie nielen Wollémií, ale aj ďalších starovekých rastlín.

Aukčná sieň eBay

V roku 1995 vznikla on-line aukčná sieň eBay, kde si môžu kupujúci a predávajúci stanoviť skutočnú trhovú cenu. Dnes je eBay svetovým gigantom s asi 150 miliónmi registrovaných používateľov. Aukčnú sieň eBay založil softvérový odborník Pierre Omidyar. Prostredníctvom eBay možno predávať a nakupovať prakticky všetko. Sortiment je zatriedený do 40-tisíc hlavných a vedľajších kategórií. V roku 2005 bol jej obrat okolo 40 miliárd$.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.