referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Urban
Sobota, 25. mája 2024
Marketingový informačný systém
Dátum pridania: 12.01.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: DeeJay
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 173
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 8m 50s
Pomalé čítanie: 13m 15s
 
Poznanie situácie na trhu, požiadaviek spotrebiteľov, kreácia ponuky výrobkov a služieb pre jednotlivé cieľové skupiny, to všetko patrí najpodstatnejším úlohám marketingového správania sa podniku. Predpokladom získania dostatku rozhodujúcich marketingových informácií potrebných pre taktické, strategické a predovšetkým operatívne rozhodovanie konkrétnej firmy je vytvorenie vlastné marketingového informačného systému.
Neoddeliteľnou súčasťou marketingového informačného systému je marketingový výskum, napomáhajúci k získaniu údajov o danom vnútornom i vonkajšom marketingovom prostredí. Výskumom sú získavané informácie o sociologických, ekonomických, politických, demografických zmenách. Využitím sociologických a psychologických postupov sa tiež získavajú názory, potreby a postoje verejnosti a zákazníkov. Ďalšou dôležitou súčasťou marketingového informačného systému je prieskum trhu, často stotožňovaný s marketingovým výskumom. Zásadný rozdiel medzi týmito činnosťami však tkvie v tom, že výskum je dlhodobá systematická činnosť, ktorej výsledky sú aplikovateľné pri riešení problémov, kým prieskum trhu slúži jednorázové na zaistenie konkrétnych informácií začleniteľných do celkového výskumu.
Marketingový informačný systém má niekoľko možných foriem, závislých od charakteru firmy, finančných možností. Môže si vyžadovať rozsiahle technické vybavenie alebo sa tiež zaobísť s jednoduchšími nástrojmi výskumu. Bezproblémovo fungujúci výskum môže čerpať z troch možností získavania údajov:

• vnútorné zdroje firmy
Z nich sú čerpané informácie vo forme hospodárskych výsledkov, údaje o zákazníkoch, distribúcii, konkurencii a ďalšie špecifické a doplňujúce údaje. Zdrojom týchto dát bývajú evidencie podniku, účtovné záznamy, správy zamestnancov, všetko dostupné informácie, ktoré sú pomerne rýchlo k dispozícii, ich nevýhodou však je sporná aktuálnosť a relevantnosť. • marketingové spravodajstvo
Je cenným zdrojom informácií, získavaných z rôznych zdrojov, zvyčajne od externých článkov, akými môžu byť špecializované agentúry získavajúce veľké objemy dát pre rôzne účely. Pomocou nich sa dajú získavať prehľady o konkurencii, sledovať objem produkcie, pohyby cien, metódy predaja, spôsoby propagácie. Takéto informácie je tiež možné získať z elektronických médií na stránkach databázových systémov. • marketingový výskum
Marketingový výskum spočíva v získavaní objektívnych faktov o situácii na trhu, správaní sa zákazníka a tiež o možných rizikách.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Marketingový informačný systém SOŠ 2.9973 374 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.