referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Piatok, 6. decembra 2019
Trh pôdy a prírodných zdrojov
Dátum pridania: 12.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: natali
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 407
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
– pôda, prírodné zdroje a ich ceny, renta, nájomné, dopyt a ponuka pôdy, teoretické názory na rentu, vládne zásahy do trhu pôdy a poľnohospodárskej výroby,

Pôdu považujeme za primárny výrobný faktor, pretože jej vznik bol určený mimoekonomickými procesmi. Pôda a prírodné zdroje radíme medzi nereprodukovateľné zdroje lebo sa nedajú vytvoriť ľudskou činnosťou. Pôda je prvotný výrobný faktor.

Cena pôdy: RENTA

Za prenájom pôdy sa platí poplatok, ktorý voláme renta. resp. čistá ekonomická renta. Je to poplatok za právo užívania pôdy alebo iného nereprodukovateľného faktora. Renta nie je trhová cena. Renta je zhodnotenie čo nám ten výrobný faktor prináša.

Renta :

1. diferenciálna – plynie z rozdielu kvality pôdy, vzdialenosti od trhu a polohy pôdy, vyplýva z dodatočne vložených vkladov do pôdy.
2. z titulu vlastníctva

Cena pôdy – je kapitalizovaná renta.

V – cena pôdy
I – úroková miera
Rx – renta

V = Rx : i x 100
Rx = i.V : 100

Kedy vznikajú rentové vzťahy?

1. Ak sa jedná o výrobný faktor s úplne neelastickou ponukou
2. Ak sa pôda používa len na poľnohospodársku výrobu

Nájomné

Je poplatok za bežne reprodukovateľné úžitkové hodnoty /auto, byt, dom/. Nájomným sa rozumejú také poplatky ktoré sa vzťahujú na statky vyrobené ľudskou činnosťou a ľudskou činnosťou tiež reprodukované.

Dopyt po pôde


Je odvodený od dopytu po produktoch vyrobených na pôdy /zemiaky, obilie/. Dopyt je určovaný hraničným produktom pôdy a príjmom z hraničného produktu. Dopyt po pôde má relatívne nízku elasticitu.

Ponuka pôdy

Má takmer nulovú elasticitu. Je limitovaná prírodnými podmienkami.

Vládne zásahy do poľnohospodárstva – cenová stabilita a efektívnosť

Poľnohospodárstvo patrí medzi odvetvia so snažným rizikom pre podnikanie. Stabilita poľnohospodárstva sa podporuje predovšetkým štátnymi zásahmi do cenového systému – subvencovanie ceny. Ďalším štátnym zásahom do cien je štátny intervenčný nákup poľnohospodárskej produkcie /štát nakupuje zásoby pšenice, atd/. Štátne zásahy na nadnárodnej úrovni, napr. EU – Spoločná poľnohospodárska politika. Má zabezpečovať postup pri efektívnosti poľnohospodárskej produkcie.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.