referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ervín
Streda, 21. apríla 2021
Spotreba, úspory, investície domácnosti v EÚ
Dátum pridania: 16.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Kejsi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 206
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 6.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 10m 50s
Pomalé čítanie: 16m 15s
 
ÚVOD

Pripravil som si referát na tému spotreba, úspory, investície domácnosti v EÚ. Účelom môjho referátu bolo priblížiť domácnosti v EÚ a ich vynakladanie s finančnými prostriedkami. Rozdelil som ho na dve časti, kde v prvej časti sa venujem rozdeleniu rodín a v druhej som sa zameral na spotrebu, úspory a investície el. energie vo vybraných štátoch EÚ.

SPOTREBA, ÚSPORY, INVESTÍCIE DOMÁCNOSTI V EÚ

Z hľadiska nákupného chovania rodín /domácností/ môžeme pozorovať značné rozdiely, tie sú spôsobené najmä:

-počtom osôb v domácnosti,
-finančnými príjmami domácnosti,
-vekovou štruktúrou osôb v domácnosti.

Je známe, že predaj istého druhu tovaru (napríklad: sortiment domácich spotrebičov) je priamo úmerný počtu domácností. Napríklad chladničku a pračku, prípadne televízor, nájdeme vo väčšine domácností, ide o tovar dlhodobej spotreby. Oproti tomu iné tovary a služby nakupované domácnosťami, spravidla krátkodobého spotrebného charakteru, nevídame pri nákupnom správaní všetkých domácností. Tieto rozdiely pozorujeme medzi rôznymi tipmi domácností.

Medzi základné tipy domácnosti sa zaraďujú:
-slobodní,
-úplná rodina (dvaja rodičia a dieťa, či deti),
-neúplná rodina (rozvedení, vdovci).


Domácnosti slobodných

Túto skupinu môžeme rozdeliť na dve menšie podskupiny kde prvá sú mladí, t.j. osoby zhruba do tridsať rokov veku a druhá sú ľudia starší, pokročilého veku. V týchto domácnostiach je známa individualita s akou utrácajú peniaze, ale každá časť odlišne. Z podskupiny mladších zreteľná väčšina investuje do oblečenia (i dosť drahého), často vynakladajú nemalé prostriedky na technické novinky a taktiež cestujú ako do zahraničia tak i po svojej krajine. Medzi ďalšie investície patrí športové vyžitie, kino, rôzne koncerty, a pod., skrátka aktívne trávenie voľného času. Druhá skupina je reprezentovaná osobami dobre zabezpečenými, ktorí investujú do nákladnejších záležitostí, ako sú autá, nehnuteľnosti, nábytok. Títo ľudia si zaplatia i kvalitnejšiu značku, pretože na to skrátka majú. Z oblasti aktívneho trávenia voľného času je to návšteva kvalitných reštaurácii, prípadne divadla. Z tohto konania môžeme usúdiť, že na staršie osoby z tejto skupiny zapôsobí najmä osobný predaj a jednanie na úrovni, pretože sú konzervatívnejší. Na mladých naopak platia masívne kampane zamerané na image, ktoré sú šírené pomocou masmédií.


Domácnosti rodín

Táto skupina je najpočetnejšia z celkového množstva domácností. Rodiny sa dajú rozdeliť z hľadiska nákupného chovania na:

-rodiny bezdetné,
-rodiny s malými deťmi,

Rodiny bezdetné sa dajú ešte rozdeliť na :
-novomanželov,
-bezdetné rodiny v priemernom veku.

Z hľadiska nákupného chovania je nutné takéto členenie, pretože každá podskupina má svoje špecifiká a charakteristiky, ktoré ovplyvňujú jej nákupné zvyklosti.

Novomanželia rodinu najprv zakladajú, a preto nie sú v nijak zvlášť dobrej finančnej situácii, i keď nákupné chovanie týchto ľudí je v mnohých smeroch (zo začiatku určite) podobnej skupine mladých slobodných. Kupujú tovar dlhodobej spotreby (domáce spotrebiče, t.j. vybavenie domácnosti) ale nie príliš drahé a venujú peniaze aj na voľný čas a oblečenie. Viac menej na nich pôsobí rovnaká reklama ako na mladých, ale tá musí byť mierená na oboch partnerov, pretože o nákupe už rozhodujú obidvaja.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: , ,
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.