referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Piatok, 24. mája 2024
Európska únia a Slovensko
Dátum pridania: 09.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Bokos
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 523
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Členovia EÚ:

Európska únia (EÚ) je medzinárodné spoločenstvo, ktoré od posledného rozšírenia v roku 2007 tvorí 27 členských štátov s celkovým počtom 496 miliónov obyvateľov (približne 8 % svetovej populácie).

EÚ bola vytvorená v roku 1992 na základe Zmluvy o Európskej únii, známejšej pod názvom Maastrichtská zmluva, ktorá nadväzovala na predchádzajúce európske aktivity, siahajúce do 50. rokov 20. storočia.

Medzi základné princípy Európskej únie patrí prenášanie právomocí národných štátov na medzinárodné európske inštitúcie. EÚ však nemá právomoc privlastniť si vyššiu právomoc, ako jej udelia jednotlivé štáty, nedá sa preto hovoriť o federácii. Jej spôsob rozhodovania je vo svetovom meradle unikátny, preto je Európska únia považovaná za štátne usporiadanie sui generis. Európska únia sama nemá právnu subjektivitu vzhľadom na citlivosť 2 nových pilierov, túto majú Európske spoločenstvá, ktoré tvoria prvý pilier.

Hlavným cieľom Európskej únie je Európa s výrazným hospodárskym rastom, konkurencieschopnou ekonomikou a zlepšujúcou sa kvalitou životného prostredia. A predovšetkým nové ciele - spoločná zahraničná a bezpečnostná politika a spolupráca v oblasti justície a vnútra. Mnohé jej ciele už boli zrealizované - menová únia a zavedenie občianstva únie.

Aktivity EÚ pokrývajú celý rad oblastí – poľnohospodárstvo, obchodnú politiku, menovú politiku a pod., pozri Politika Európskej únie.

Info o Slovenskej Republike:

•Rok pristúpenia k EÚ: 2004
•Politický systém: republika
•Hlavné mesto: Bratislava
•Rozloha: 49 000 km²
•Obyvateľstvo: 5,4 milióna
•Mena: slovenská koruna

Slovenská republika sa osamostatnila v januári 1993 po tom, ako sa Československo rozdelilo na dve časti.

Slovensko sa nachádza v srdci strednej Európy a so susedmi ho prepája rieka Dunaj. Najznámejšie rekreačné stredisko je pohorie Vysokých Tatier, ktoré sú obľúbené pre svoje pôsobivé výhľady a lyžiarske možnosti. Na rovných územiach Podunajskej nížiny sa rozprestiera úrodná poľnohospodárska oblasť, na ktorej sa pestuje pšenica, jačmeň, zemiaky, cukrová repa, ovocie, tabak a hrozno.

Prezident je volený priamo v ľudovom hlasovaní na päťročné obdobie a má obmedzené právomoci. Krajina má jednokomorový parlament, ktorého 150 členov je volených každé štyri roky.

86% obyvateľstva má slovenskú národnosť. Najväčšia národnostná menšina je maďarská.

Po vrcholoch kopcov sú roztrúsené pevnosti, ktoré boli svedkami dlhých dejín vpádov na Slovensko. Bratislava bola korunovačné miesto uhorských kráľov v minulosti a má bohaté dedičstvo stredovekej a barokovej architektúry.

Medzi tradičnými jedlami sú známe bryndzové halušky a kapustnica s klobáskou.

Známi Slováci sú napríklad Štefan Banič, ktorý v roku 1913 vynašiel padák, či zakladateľ pop-artu Andy Warhol, ktorý sa narodil ako Andrej Varchola rodičom pochádzajúcim z východného Slovenska. Preslávila sa aj Slovenská filharmónia, založená v roku 1949.
 
Zdroje: wikipedia, Europa
Galéria k článku [2]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.