referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Štvrtok, 19. mája 2022
História Európskej únie a eura
Dátum pridania: 05.02.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: araseli
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 013
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 5m 20s
Pomalé čítanie: 8m 0s
 
História Európskej únie a eura

máj 1950 - plán vytvorenia Európskeho spoločenstva uhlia a ocele (ESUO). Základ tvorilo 6 štátov: Belgicko, Francúzsko, Holandsko, Luxembursko, Nemecko a Taliansko

marec 1957 – Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Luxembursko a Holandsko podpisujú Rímsku dohodu o založení Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS)

január 1973 – EHS sa rozšírilo o ďalších členov: Dánsko, Írsko a Veľká Británia

rok 1986 – do EHS vstupujú Španielsko a Portugalsko. Počet poslancov v parlamente sa zvýšil na 518. Vlády členských štátov podpísali Jednotný európsky akt. V tejto zmluve sa 12 členských štátov zaväzuje do 31. decembra 1992 vytvoriť spoločný trh s bezhraničným pohybom osôb, tovaru a kapitálu

január 1995 – k EÚ pristupuje Fínsko, Rakúsko a Švédsko. V Európskom parlamente sa počet poslancov rozšíril na 626

február 2000 – prvé vstupné rozhovory medzi EÚ a Bulharskom, Litvou, Lotyšskom, Maltou, Rumunskom a Slovenskom

januára 2002 – Zavedenie euro bankoviek a mincí do obehu v 12-tich členských štátoch Európskej únie

máj 2004 – vstup Slovenskej republiky a ďalších deviatich krajín do EÚ

1.1.2009 – zavedenie eura na Slovensku


Euro bankovky a mince

Euro pozostáva zo siedmych bankoviek a ôsmych mincí. Bankovky v hodnote 500, 200, 100, 50, 20 a 10 euro sa líšia veľkosťou, farbou a obsahujú viacero ochranných prvkov. Sú rovnaké v celej HMÚ a navrhol ich Robert Kalina z Rakúskej národnej banky. Inšpiroval sa „historickými epochami a architektonickými štýlmi v Európe“.

Prednej strane bankoviek dominujú okná a brány rôznych architektonických štýlov ako symbol otvorenosti. Lajtmotívom zadnej strany sú mosty ako symbol spájania a spolupráce. Nezobrazujú žiadne skutočné stavby, vychádzajú len z typických architektonických prvkov jednotlivých období. Ak by sa totiž mosty dali spoznať, jednotlivé bankovky by už nemohli byť univerzálne pre všetky krajiny Európskej únie.

Euro bankovky obsahujú aj špeciálne prvky, ktoré pomáhajú nevidiacim a zrakovo postihnutým rozoznať rôzne nominálne hodnoty. Každá zo siedmich bankoviek má mierne odlišné rozmery, čo má nevidiacim a zrakovo postihnutým pomôcť pri ich rozlišovaní. Okrem toho sú niektoré prvky bankoviek vytlačené reliéfne pomocou špeciálnej technológie tlače (hĺbkotlače). Slabo vidiacim ľuďom pri rozlišovaní bankoviek rôznej hodnoty pomáhajú typické, navzájom výrazne kontrastné farby bankoviek rôznych hodnôt (napr. bankovka € 10 je červená a bankovka € 20 je modrá). Navyše, hodnota každej bankovky je vytlačená veľkým písmom.

Mince majú hodnoty 2 a 1 euro, 50, 20, 10, 5, 2 a 1 cent. Euro mince majú spoločnú európsku a charakteristickú „národnú“ stranu. V roku 1997 boli na spoločnú stranu euro mincí vybrané 3 návrhy Luca Luyxa z Kráľovskej belgickej mincovne. Mince sú platné na území všetkých štátov eurozóny, bez ohľadu na to, ktorý štát ich vydal.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.