referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tadeáš
Piatok, 25. júna 2021
Pojem sociálneho zabezpečenia v zmysle právnych noriem
Dátum pridania: 03.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Dande
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 965
Referát vhodný pre: Iné (napr. kurzy) Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
Pojem sociálneho zabezpečenia v zmysle právnych noriem

Dôležitú súčasť systému sociálneho poistenia predstavuje nemocenské poistenie ako poistenie pre prípad straty alebo zníženia príjmu zo zárobkovej činnosti a na zabezpečenie príjmu v dôsledku dočasnej pracovnej neschopnosti, tehotenstva a materstva, príp. ošetrovania chorého dieťaťa, chorého manžela (manželky) atď.
Rozdeľuje sa na :

1.nemocenské,
2.ošetrovné,
3.vyrovnávacia dávka,
4.materské.

2.Podľa choroby:

1) Nemocenské poistenie

Ako poistenie pre prípad straty alebo zníženia príjmu zo zárobkovej činnosti a na zabezpečenie príjmu v dôsledku dočasnej PN, tehotenstva a materstva. Úlohou je čiastočne nahradiť stratený prijem. V prípade že sme zamestnanci musíme platiť odvody.
Osoby sa môžu aj dobrovoľné platiť odvody – nezamestnaný
Dobrovoľné poistená osoba ma nárok na nemocenskú dávku ak pred vznikom PN
Doba dobrovoľné poistenia 270 dni (9 mesiacov)


2) Ošetrovné

Sa poskytuje pri ošetrovaní chorého dieťaťa, chorého manžela (manželky), resp. člena rodiny a v zákonom stanovených prípadoch taktiež pri starostlivosti o zdravé dieťa vo veku do 10 rokov, nárok na Ošetrovne je 10 dní (po 10 dňoch stráca nárok)
podľa Tehotenstva a materstva


3) Vyrovnávacia dávka

Sa poskytuje počas tehotenstva a počas materstva do konca deviateho mesiaca po pôrode tehotným ženám a matkám, ktoré sú zo zdravotných dôvodov alebo preto, že vykonávajú prácu, ktorá bola tehotným ženám zakázaná, preradené na inú prácu, pri ktorej bez svojho zavinenia dosahujú nižší zárobok,


4) Materské

Sa poskytuje zamestnankyniam, ktoré po dobu materskej dovolenky pre pokročilé tehotenstvo alebo materstvo nemôžu pracovať.


Starobný dôchodok:

Starobný dôchodok je dôchodková dávka, ktorá sa za podmienok ustanovených zákonom. Účelom starobného dôchodku je zabezpečiť poistencovi príjem v starobe. Určuje sa podľa odpracovaných rokov a ak dovŕšil dôchodkový vek. Zo zákona musí byť platené dôchodkové poistenie 15 rokov.

Predčasný starobný dôchodok:

•získal najmenej 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia,
•chýbajú mu najviac 2 roky do dovŕšenia dôchodkového veku a
•suma predčasného starobného dôchodku ku dňu, od ktorého požiadal o jeho priznanie, je vyššia ako 1,2-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu. (ak nie je sporiteľom)
•suma predčasného starobného dôchodku ku dňu, od ktorého požiadal o jeho priznanie, je vyššia ako 0,6-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu. (ak je sporiteľom)
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.