referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Streda, 30. novembra 2022
Budúcnosť Slovenska v spoločnej Európe
Dátum pridania: 10.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: veronika91
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 100
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
Budúcnosť Slovenska v spoločnej Európe


1. máj 2004 sa navždy zapíše do histórie Slovenska vstupom do EU sa nám otvorili nové príležitosti, nové šance, ktorých sa treba chytiť a tiež využiť.

O Slovensku sa v zahraničí vie veľmi málo. Mnohí cudzinci si nás mýlia so Slovinskom alebo nás poznajú ako Československo. Avšak sú aj takí, ktorí nás navštívili a Slovensko na nich zapôsobilo svojimi horami, zachovalými zvyklosťami i folklórom. Takmer na každom vrchole sa týči kaštieľ alebo zámok, ktorý bol svedkom slovenských dejín. Ako samostatný štát nemáme dlhú históriu, pretože Slovenská republika je mladá, vznikla len nedávno v roku 1993.

Našim problémom je, že Tatry, pamiatky, tradície sú málo spropagované. Musíme, najmä teraz, keď tvoríme súčasť Európy, posielať správy o našej krásnej vlasti, o jej prednostiach. Slovensko je malý, no rýchlo sa rozvíjajúci štát. Mnohí Slováci si neuvedomujú akými obrovskými krokmi sa Slovensko posúva dopredu, ako napreduje. Myslia si, že stagnujeme, pretože sa to neprejavuje na našich platoch, ktoré, priznajme si, sa nepribližujú ani k priemerným platom v EU. Ale je to typická ľudská vlastnosť, že človek nikdy nemá dosť peňazí. Za ostatné roky sa životná úroveň zvýšila, Slovensko sa začalo rozvíjať. Zahraniční investori si nás začali vyberať za výrobné...... Začala sa výstavba koncernov, v ktorých pracujú Slováci. Znižuje sa nezamestnanosť, aj keď ľudia pracujú za minimálne mzdy. Zahraničný investori si nás vyberajú aj preto, že je tu lacná a kvalifikovaná pracovná sila. Ich fabriky sa stavajú na úrodnej pôde, čím ..........

Mnoho ľudí odchádza za prácou do zahraničia za vidinou ľahkého a rýchleho zárobku. Práca, ktorú by robili tu za minimálnu mzdu je v zahraničí platená oveľa lepšie. Vstup do EU nám otvoril pracovný trh , no otvoril ho aj ostatným členským štátom. Z rozprávania známych, ktorí boli v zahraničí a vrátili sa viem, že sa odišli zo zahraničia preto, lebo sa im tam už neoplatilo robiť. Prišli poliaci, ktorí boli ochotní robiť za polovicu ich mzdy. Keďže aj Slovensko je členom EU napadá ma otázka: Čo ak aj ku nám prídu emigranti, ktorí budú ochotní pracovať za menej peňazí ako Slováci? Čo nastane potom? Študujem na obchodnej akadémii, a ako dúfam, budem aj ja riaditeľom podniku. A ako budúci riaditeľ viem, že radšej zamestnám ľudí, ktorým budem platiť menej. Je to takmer všade vo svete, že najviac sa šetrí na robotníkoch.

Vstupom do Shengénskeho priestoru sa nám otvorili hranice. Ľudia si viac začali uvedomovať, že sú Európanmi, pretože sa na hraniciach nemusia preukazovať dokladom totožnosti, môžu voľne cestovať po Európe. Majú možnosť spoznávať nové národy ich životné štýly, odlišné kultúry. Je pravda, že ľudia na Slovensku sú konzervatívni, najmä tá staršia generácia. Z vlastnej skúsenosti viem, že nie sú ešte úplne bez rasistického myslenia. Človeka inej farby pleti radšej obídu akoby mali prejsť okolo neho. Je to smutné konštatovanie. V budúcnosti by som chcela, aby to bolo napríklad ako v Londýne. Ľudia rôznych národností, farieb pleti a náboženstiev žijú v jednom meste, stretávajú sa a vychádzajú spolu. Chcela by som, aby na Slovensku boli kozmopolitné mestá s ľuďmi všetkých národností

Študentom je umožnené študovať na zahraničných školách. EU poskytuje množstvo štipendií pre sociálne znevýhodnených žiakov. Otvárajú sa nám možnosti, o ktorých sa nám ani nesnívalo. Treba sa len chytiť šance a bojovať o svoje miesto. O miesto, ktoré nám zrejme navždy zmení život, pretože získame neoceniteľnú skúsenosť. Samozrejme, zistíme aké je to byť opustení v cudzom štáte, budeme odkázaní iba na seba a to nás posunie dopredu, naučíme sa postarať sami o seba a budeme nezávislí. Všetky tieto poznania nám pomôžu, pretože vo veľkom svete v akom sa Slovensko o niekoľko rokov ocitne, sa presadia len tí najlepší.

Spoločná Európa by mala mať svoj vlastný jazyk. Jazyk, ktorým sa dorozumieme vo všetkých krajinách. Na druhej strane by si mal každý štát svoj jazyk zachovať, pretože je to štátny symbol štátu. Myslím, že by to mala byť angličtina, pretože patrí medzi jednoduchšie jazyky a hovorí ňou už takmer celý svet.

Ďalší dátum, ktorý sa zapíše do histórie Slovenska je 1. január 2009. Je to deň, keď zanikne jeden zo štátnych symbolov, koruna. Medzinárodná mena má veľa výhod či pre podniky, ktoré obchodujú s tretími krajinami a môžu účtovať svojim odberateľom v eure alebo pre cestovateľov, ktorí sa nemusia zaťažovať výmenou meny. Štátne symboly Slovenska sa musia zachovať aby sme my, Slováci, nestratili svoju národnú identitu. Každé dieťa, ktoré sa narodí musí vedieť, že je v prvom rade Slovák a až potom Európan. To sa nebude dať, ak nám postupne začnú zanikať symboly, tak ako nám zanikne koruna.

Všetky moje úvahy ma vedú k otázke: Bude sa EU podobať U.S.A.? Pretože ak budete chcieť od ktoréhokoľvek človeka, aby vám vymenoval aspoň 10 štátov U.S.A., nebude vám vedieť povedať. Preto sa obávam toho, že naše malé Slovensko akokeby zaniklo, veď už teraz si nás mýlia, tak čo bude o 20 rokov ? Bude si niekto vedieť spomenúť na štáty, ktoré tvoria EU ?

Budúcnosť Slovenska vidím veľmi dobre. Už teraz sme prosperujúca krajina s predpokladmi ..........Aj my, študenti, sa musíme rozvíjať a neuspokojiť sa s našimi nadobudnutými vedomosťami ale neustále sa vzdelávať, aby sme niečo v živote dosiahli. Preto dovoľme Slovensku aby sa mohlo integrovať a dosiahnuť hospodárske i politické rasty.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.