referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Služby priemyselnej povahy
Dátum pridania: 06.04.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: dlbvftk
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 626
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
OBSAH


Úvod 3

1.1. Historický vývoj služieb 3
2.1. Podstata a vlastnosti služieb 4
2.1.1. Nemateriálna povaha služieb 5
2.1.2. Neoddeliteľnosť služieb 5
2.1.3. Variabilita služieb 6
2.1.4. Neskladniteľnosť služieb 6

Záver 6

Použitá literatúra 7


Úvod :Služby sú neoddeliteľnou súčasťou v našom živote. Sprevádzajú nás už od nepamäti. Začínajúc otrokárskou spoločnosťou, počnúc dnešným moderným svetom.


1.1. Historický vývoj služieb

Naša spoločnosť sa datuje od prvotnopospolnej spoločnosti, ktorá siaha až do staroveku. Ľudia žili v tlupách, spoločne lovili, spoločne jedli, bývali a delili sa spoločne so všetkým. Tlupy (prvotnopospolné spoločnosti) sa začali rozmnožovať, ľudí pribúdalo a začali migrovať. Začali si privlastňovať pôdu a starať sa o ňu. Vznikali vodcovia tlúp (boli to najstarší obyvatelia) ,začali zväčšovať svoje územia. Ľudí stále pribúdalo a vznikali boje medzi tlupami, dochádzalo k privlastňovaniu. Kmeň, ktorí vyhral si privlastnil všetko to čo patrilo druhému kmeňu. Dokonca porazených začali využívať ako svojich otrokov. Tak vznikla otrokárska trieda, ktorá sa skladala z otrokárov a otrokov.
Otroci slúžili otrokárom a poskytovali im služby. Tieto služby robili za jedlo a šactvo, ktoré dostávali od svojich pánov. Tí mali nad otrokmi plnú moc, dokonca rozhodovali aj o ich živote. V týchto časoch začali vznikať výmenné obchody. Otrokári si vymieňali rôzny druh tovaru, časom vznikali platidlá a vznikali obchody s rôznymi druhmi služieb. Keď vznikali rôzne podniky, ktoré poskytovali služby (kúpele, farbenie a predaj látok, trhy s otrokmi a pod. ...) tak začala vznikať nová skupina ľudí, ktorí sa volali feudáli. Boli to ľudia, ktorí vlastnili manufaktúry (veľké podniky, továrne). 2.1. Podstata a vlastnosti služieb

Služby zaznamenali veľký a živelný rast. Vznikali konkurencie a i dnes je to podobné, povedal by som tvrdšie. Na tomto základe stúpa kvalita poskytovania služieb.
Služby sa delia na určité druhy, majú špecifické vlastnosti a povahy.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.