referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Ekonomické smery
Dátum pridania: 07.04.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Shaggy.lp
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 516
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 10.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 16m 0s
Pomalé čítanie: 25m 30s
 
MERKANTILIZMUS

Vyvíjal sa od 16. do polovice 18. storočia. Jeho tvorcami boli ľudia z hospodárskej praxe. Rozvoj markantilizmu začal v rozmachu obchodu založeného na peniazoch a drahých kovoch, ktoré prúdili z kolonizovanej Ameriky do Európy.

RANNÝ MERKANTILIZMUS
Za hlavný zdroj bohatsva krajiny sa pokladal zahraničný obchod. Vývoz drahých kovov bol zakázaný a za vývoz obchodníci platili vysoké clá. Peniaze zarobené predajom tovaru nesmeli vyniesť za hranice štátu, ale museli nakúpiť tovar v krajine, v ktorej boli. Štát podporoval ťažbu drahých kovov a dobyvačné vojny vedené za týmto účelom. Cieľom bolo dosiahnuť vysokú aktívnu peňažnú bilanciu.

ROZVINUTÝ MERKANTILIZMUS
V tomto období sa zásahy štátu zamerali na regulovanie pohybu peňazí aj na podporu manufaktúrnej výroby určenej na vývoz. Cieľom bolo dosiahnuť vysokú aktívnu obchodnú bilanciu.
Dovážal sa len tovar na podporu manufaktúr a prípadne výrobky, ktoré krajina nemala, alebo nemohla vyrobiť. Rozvinutý merkantilizmus považuje manufaktúrnu výrobu za hlavný zdroj zväčšovania bohatstva krajiny. Tiež chápe peniaze ako kapitál, ktorý prináša vlastníkovi zisk. Hlavnou úlohou panovníka bola podpora manufaktúr a vývoz tovarov. Najdokonalejšia podoba merkantilizmu bola v Anglicku, neskôr vo Francúzsku. Najvýznamnejším predstaviteľom v Anglicku bol Thomas Mun, známy obchodník, vo Francúzsku to bol J.B.Collbert.

FYZIOKRATIZMUS

Vo všeobecnosti znamená uznávanie nadvlády prírody. Vznikol v ekonomickom myslení ako reakcia na merkantilizmus v druhej tretine 18. storočia vo Francúzsku. Za hlavný zdroj bohatstva krajiny pokladá pôdu a poľnohospodársku výrobu. Hlavným predstaviteľom bol F. Quesnay, osobný lekár francúzskeho kráľa Ľudovíta XV. Quesnay a jeho žiaci verili, že vynašiel novú vedu, ktorá vysvetľuje zákony prírody ovládajúce ľudskú spoločnosť. Quesnay pristupuje k ekonomike ako k ľudskému organizmu. Podľa neho je povinnosťou politika odstrániť príčiny, ktoré spôsobujú chorobný stav hospodárstva. Zdrojom bohatstva krajiny je poľnohospodárska výroba, pretože je jedinou produktívnou prácou, čiže prácou, ktorá znásobuje náklady. Táto práca vytvára čistý výrobok, teda zisk. Sociálna štruktúra spoločnosti podľa Quesnaya:
1. trieda vlastníkov,
2. produktívna trieda- podnikatelia a pracujúci v poľnohospodárstve,
3. sterilná trieda- pracujúci v ostatných odvetviach hospodárstva.

KLASICKÁ EKONÓMIA

Je spojená so vznikom kapitalistického tovarového hospodárstva. Prelomom bol vznik klasickej ekonómie.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.