referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ingrida
Sobota, 8. mája 2021
Hrubý domáci produkt
Dátum pridania: 20.10.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: contris
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 380
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 3.01 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Hrubý národný produkt (HNP, GNP) je hodnota všetkých tovarov a služieb vyrobených národnými výrobnými faktormi doma aj v zahraničí, za určité časové obdobie, spravidla za jeden rok.

Hrubý domáci produkt (HDP, GDP) je hodnota všetkých tovarov a služieb vyrobených v danej krajine, domácimi aj zahraničnými firmami, za určité časové obdobie, spravidla za jeden rok.

Hrubý domáci produkt môže byť:
•Nominálny – je meraný v cenách bežného obdobia
•Reálny – je meraný v stálych cenách, respektíve v cenách z určitého východiskového obdobia. Vďaka tomu môžeme sledovať jeho vývoj, keďže je očistený od inflácie.
Tempo rastu HDP predstavuje prírastok, ktorý vyjadruje percentuálny podiel absolútneho prírastku HDP v danom období a HDP predchádzajúcom období.

g = (Yt - Yt-1)/Yt-1 napr.: g = (HDP2008 - HDP2007)/ HDP2007

Čistý domáci produkt sa vypočíta ako HDP mínus amortizácia. Národný dôchodok sa vyjadruje ako HNP bez amortizácie a priamych daní. Potencionálny produkt je maximálny možný, ktorý ekonomika je schopná vyrobiť v rámci svojej výrobnej kapacity. Táto kapacita závisí od veľkosti populácie a úrovni technológie.

Metódy výpočtu HDP

1.Výdavková metóda
Vzhľadom na to, že cenu produktu vyjadruje aj výdavok použitý na jeho obstaranie, môžeme použiť túto metódu pre výpočet HDP.
HDP=C(consumption- spotreba) +I(investments- fixné investície) +G(goverment expenses- vládne výdavky) +NX(neat export- čistý export)
I= RI+ NRI, NX=X(export) – IM(import)

2.Dôchodková metóda
V tomto prípade sa zarátavajú všetky dôchodky plynúce vlastníkom z ich výrobných faktorov.
GDP= HM(hrubé mzdy a platy) + HZ(hrubé zisky firiem zapísaných v obch. registri) + Z(hrubé zisky firiem nezapísaných v obchodnom registri) + ČÚ(čisté úroky) + OVD(ostatné vlastnícke dôchodky) +A(amortizácia) +ND(nepriame dane)

3.Produkčná metóda
Sa vypočíta ako súčet všetkých pridaných hodnôt na danom území za učité časové obdobie.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.