referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Cecília
Piatok, 22. novembra 2019
Marketingový výskum a výskum trhu
Dátum pridania: 20.05.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jokes
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 043
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.3
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 7m 10s
Pomalé čítanie: 10m 45s
 
Marketingový výskum a výskum trhu

Výskum trhu je jednou zo základných súčastí marketingového riadenia podniku. Praktické marketingové úlohy musí riešiť každý podnik, ktorý sa akýmkoľvek spôsobom pokúša svoje výrobky predať. Výskum trhu je prakticky vždy spojený priamo, či nepriamo so spoznávaním potrieb, požiadaviek, či iných prejavov chovania sa spotrebiteľa alebo kupujúceho.
Pod marketingovým výskumom rozumieme získavanie, spracovanie, resp. znázornenie informácií, ktoré sú potrebné k identifikovaniu a analýze marketingového problému, Jaso aj k prijatiu marketingového rozhodnutia.
Zaoberá sa komplexným štúdiom vzťahov existujúcich na trhu a v podniku, skúmaním vplyvu vonkajších faktorov na podnik, skúmaním vplyvu vonkajších faktorov na podnik. Je to činnosť, ktorá spája zákazníka s výrobcom prostredníctvom informácií, ktoré sa používajú k identifikácií marketingových príležitostí a problémov, k sledovaniu účinnosti marketingu a k dokonalejšiemu chápaniu marketingového procesu.

Podľa povahy zisťovaných údajov rozdeľujeme výskum na dve základné skupiny a to : a., výskum ekoskopický, ktorého predmetom sú kvantifikovateľné vecné skutočnosti. Výskum sa zaoberá veličinami presne merateľnými ( napr. cena, obrat, predaj, počet kupujúcich a pod.) a preto sa mu hovorí aj ako objektívny výskum
b., výskum demoskopický sa zaoberá skúmaním chovania sa
subjektov na trhu, ich jednaním, ich reakciou

Podľa zdroja informácií výskum členíme na dve skupiny :
a., sekundárny výskum, při ktorom vychádzame už zo zistených existujúcich údajov, ktoré boli vypracované pre iné účely ( potreba štatistiky, vnútropodniková operatívna evidencia, výročné správy podniku a iné. ).
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.