referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Blažena
Utorok, 11. mája 2021
Úverové operácie
Dátum pridania: 28.05.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Majkl
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 806
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.3
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 12m 10s
Pomalé čítanie: 18m 15s
 
Úverové operácie
Pasívne úverové operácie
Banka si obstaráva peniaze na poskytovanie úverov tým,že nakupuje rôzne druhy vkladov. Peniaze musí skôr či neskôropäť vrátiť ich majiteľom.
Banka nakupuje peniaze vo forme nákupných vkladov na požiadanie, termínových vkladov, depozitných certifikátov, úsporných vkladov, bankových obligácií, nákupov vkladov a pôžičiek od iných bánk.
Aktívne úverové operácie
Aktívne úverové operácie komerčných bánk nadväzujú na ich pasívne operácie. Peniaze, ktoré banky sústredia formou pasívnych operácií následne využijú na svoje vlastné podnikanie.
Pri úverových operáciách vystupuje banka ako veriteľ, je v aktívnom postavení. V trhových ekonomikách banky poskytuje celú škálu rôznych úverov. Najčastejšie sa členia z hľadiska času - na krátkodobé, strednodobé a dlhodobé.
Krátkodobé úverové operácie
Vo vyspelých trhových ekonomikách medzi krátkodobé úverové operácie patrí:
 kontokorentný úver
 revolvingový úver
 zmenkové úvery
 negociačný úver
 akceptačný úver
 rembourský úver
 ručiteľské úvery
 lombardný úver
 krátkodobý účelový úver
 úver na prechodný nedostatok finančných prostriedkov
 preklanovací úver
Kontokorentný úver
Kontokorentný úver je najrozšírenejším bankovým úveromJeho základom je kontokorentný účet vedený v banke, ktorý je kombináciou vkladového a úverového účtu. Na tento účet prichádzajú všetky príjmy príslušného ekonomického subjektu a na druhej strane sa z neho uskutočňujú všetky platby. Ak sú výdavky vyššie ako príjmy, bežný účet sa dostáva do debetu.
Debetné saldo potom predstavuje poskytnutie kontokorentného úveru. Toto saldo však nesmie prekročiť tzv. úverový limit, ktorý banka s klientom vopred dohodne - v rámci dohody o kontokorentnom úvere. Úverový limit sa stanovuje individuálne, na základe previerky úverovej spôsobilosti a vývoja bežného účtu klienta v minulosti.
Dohoda o kontokorentnom úvere vzniká uzatvorením úverovej zmluvy, ktorá nemá predpísanú záväznú formu. Kontokorentný úver sa používa na vyrovnanie výkyvov bežného účtu, na dlhodobé krytie a sezónne potreby variabilného kapitálu a na krátkodobé investičné výdavky.
Hlavnou výhodou kontokorentného úveru je, že klient nemusí pri každej potrebe krátkodobých peňažných prostriedkov znovu uzatvárať úverovú zmluvu.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.