referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Elena, Helena
Štvrtok, 18. augusta 2022
Marketingový výskumný systém
Dátum pridania: 05.06.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: andrejka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 11 072
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 47.7
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 79m 30s
Pomalé čítanie: 119m 15s
 
Marketingový výskumný systém

Marketingoví manažéri často požadujú vypracovanie výskumných štúdií zameraných na špecifické problémy a príležitosti firmy. Potrebujú napríklad poznať konkurenčné postavenia na trhu, preferencie zákazníkov, prognózu dopytu pre nasledujúci rok alebo účinnosti propagácia.

Definícia:

Marketingový výskum je systematické určovanie, zhromažďovanie, analyzovania a vyhodnocovanie informácií, týkajúcich sa určitého problému, pred ktorým firma stojí.


Marketingový výskum je možné realizovať mnohými spôsobmi. Veľké spoločnosti majú svoje vlastné marketingové výskumné oddelenia. Napr:

Procter & Gamble má marketingových výskumníkov pre všetky výrobné divízie. Sú rozdelení do dvoch základných skupín. Jedna sa zaoberá marketingovou propagáciou, druhá je zameraná na výskum trhu. Jednotlivé marketingové týmy sú riadené manažérmi, ktorý majú znalosti z prevádzky marketingových výskumov. Členovia týmu sú rôzni špecialisti pre výskum chovania zákazníkov, analytici, huristici, štatisti a pod. Každým rokom realizuje spoločnosť asi tisíc výskumných prác a dopytuje sa viac než milióna ľudí.

Marketing u spoločnosti Hewlett – Packard zabezpečuje Centrum pre informácie a výskum trhu, ktoré je súčastí riaditeľstva spoločnosti. Služby tohto centra využívajú všetky divízie, rozmiestnené po celom svete. Je rozdelené do troch relatívne samostatných skupín, ktoré sa špecializujú na informácie o trhu, o danom odvetví a o konkurencii. V centru pracujú týmy na podporu rozhodovania, ktoré poskytujú divíziam marketingové poradenské služby. Súčasťou centra sú i regionálne satelity, ktoré poskytujú špecifické marketingové informácie pre lokálne aktivity.


Malé firmy majú možnosť realizovať marketingový výskum ekonomicky nenáročným spôsobom, napríklad:

v Angažovaním študentov, profesorov a docentov vysokých škôl na výskumných marketingových projektoch. Jeden marketingový projekt, uskutočnený študentmi postgraduálneho štúdia MBA na bostonskej univerzite, umožnil spoločnosti American Experss realizovať jednu z najúspešnejších reklamných kampaní. Náklady na marketingový výskum činili iba pätnásť tisíc dolárov.
v Využívaním internetu. Malé firmy môžu získavať lacné značné množstvo informácií sledovaním webových stránok svojich konkurentov, návštevami ich konzultačných stredísk a zhromažďovaním publikovaných informácií.
v Skúšaním konkurentov. Mnoho malých firiem bežne navštevuje svojich konkurentov.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.