referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Rodičovská dovolenka
Dátum pridania: 13.10.2010 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Fakulta
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 361
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 3.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 6m 10s
Pomalé čítanie: 9m 15s
 

Rodičovská dovolenka

Štát vám v súčasnosti počas rodičovskej dovolenky nedovolí pracovať. Od januára 2011 sa má tento, podľa mamičiek nezmyselný, zákaz zrušiť.

Podmienkou nároku na rodičovský príspevok podľa zákona o rodičovskom príspevku je, aby rodič nevykonával zárobkovú činnosť. Do konca minulého roku sa za zárobkovú činnosť nepovažovala práca na dohodu o pracovnej činnosti, v roku 2010 však už nemožno pracovať ani touto formou.
V súčasnosti môžu na dohodu pracovať iba tí rodičia, ktorým vznikol nárok na poberanie rodičovského príspevku ešte pred začiatkom tohto roka, avšak iba do 3 rokov veku dieťaťa. Rodičia, ktorým vznikol nárok na dávku už počas tohto roka, nemôžu pracovať ani na dohodu.

Základná výška rodičovského príspevku je dnes 164,22 € mesačne. V tejto sume dostávajú príspevok rodičia počas celých troch rokov v prípade, ak pred narodením dieťaťa nepracovali alebo pracovali iba krátkodobo. Lepšie sú na tom rodičia, ktorí pred narodením dieťaťa mali zamestnanie. Ak pred narodením dieťaťa poberali materské alebo boli počas posledných dvoch rokov aspoň 270 dní nemocensky poistení, majú totiž nárok na vyšší príspevok vo výške 256 € mesačne, avšak iba počas prvých dvoch rokov života dieťaťa. V treťom roku je výška príspevku pre obe skupiny rovnaká vo výške 164,22 € mesačne.

Čo sa zmení pre rodičov od januára

Dnes:
– súčasný rodičovský príspevok je vo výške 164,22 € alebo 256 € mesačne,
– rodič popri poberaní príspevku nemôže pracovať ani podnikať,
– maximálny príspevok na starostlivosť o dieťa je 164,11 €.

Od januára:
– dvojaká výška rodičovského príspevku sa zachová,
– rodič popri poberaní príspevku bude môcť pracovať a podnikať,
– výška príspevku pri narodení dieťaťa ani príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa sa meniť nebude,
– maximálny príspevok na starostlivosť o dieťa sa zvýši na 300 €.

Matky sa nemusia obávať ani straty príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa. Jeho výška zostáva od nového roka nezmenená 673 €. Prilepšiť si však môžu tí, čo sa rozhodnú pracovať a dať svoje dieťa do jaslí či zveriť opatrovateľke. Ak štátu vydokladujú cenu za takúto starostlivosť dostanú vo forme príspevku na starostlivosť o dieťa maximálne 300 € mesačne. Musia sa však vzdať rodičovského príspevku.

Zopakovanie

1, Rodičia v súčasnosti poberajú príspevok vo výške buď 164,22 € alebo 256 €. Výška príspevku závisí od platenia nemocenského poistenia či veku dieťaťa.
2, Od nového roka sa výška rodičovského príspevku zjednocuje. Všetky matky, prípadne otcovia na tzv. rodičovskej, dostanú od štátu jednotných 190 € mesačne. Príspevok v novej 190 eurovej výške budú všetci dostávať po celý čas rodičovskej dovolenky. V rodinách so zdravotne postihnutým dieťaťom až do veku 6-tich rokov.
3, Zjednotená výška rodičovského príspevku sa týka iba rodičov, ktorým ho priznajú po prvom januári budúceho roka (január 2011). Tí, ktorým ho už priznali alebo ktorým do konca roka priznajú jeden zo súčasných dvojstupňových príspevkov, ho budú poberať aj naďalej.
4, Zásadnou zmenou je tiež rozhodnutie rezortu, že matka alebo otec, ktorí budú zjednotený príspevok poberať, môžu bez obmedzenia pracovať – hoci aj na plný úväzok. Prekážkou na ceste k materskej (rodičovskému príspevku) od roku 2011 nebude ani živnosť či iná forma podnikania.
5, Príspevok na starostlivosť o dieťa bude tiež vyšší. Z terajších 164,22 € sa zvýši na rovných 300 €. Táto dávka je určená na zaplatenie opatrovateľky alebo jaslí. Rodičia musia tieto služby vydokladovať. Ak sa však rozhodnú pre poberanie príspevku na starostlivosť o dieťa, strácajú nárok na rodičovský príspevok.
6, O dieťa sa môže starať aj dospelá osoba bez živnosti – napr. stará mama. V takomto prípade však dostanú iba 41,10 € za mesiac.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.