referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dana, Danica
Piatok, 16. apríla 2021
OPEC a ropa vo svetovom hospodárstve
Dátum pridania: 13.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: pro_key
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 652
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.6
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 11m 0s
Pomalé čítanie: 16m 30s
 
Historické súvislosti
Pre správne pochopenie fungovania organizácie s názvom Organization of Petroleum Exporting Countries je nevyhnutné na začiatku spomenúť historické súvislosti jej vzniku. Pre 70. roky 20. storočia je hlavnou charakteristickou črtou vo vývoji svetového hospodárstva revolučná zmena vo vývojových tendenciách svetového hospodárstva v podobe ropných šokov. Možno konštatovať, že ropné šoky (t. j. viac ako 10-násobné zvýšenie cien ropy v priebehu rokov 1973 – 1979) zásadne ovplyvnili vedecko-technický pokrok a aplikáciu jeho výsledkov do výrobnej praxe. Zmenili zásadne vecnú štruktúru svetovej výroby a zásadne ovplyvnili teritoriálnu a komoditnú štruktúru výmeny tovaru.
Politickou príčinou ropných šokov bola arabsko-izraelská vojna (tzv. Jom-kippurská vojna), ktorá vypukla v októbri 1973. K presadeniu požiadaviek na stiahnutie Izraela z okupovaných arabských území vyhlásilo sedem arabských krajín produkujúcich ropu bojkot dodávkam do USA, Portugalska, Holandska a Juhoafrickej republiky pre ich proizraelský postoj v tomto konflikte. 5. 11. 1973 sa arabské krajiny rozhodli znížiť ťažbu o 25%. 16. 11. 1973 bola cena za 1 barel (158,9 l) zvýšená o 70% a vyhlásené znižovanie ťažby mesačne o 5% až do evakuácie arabských oblastí okupovaných Izraelom a až kým Izrael neuzná legitímne práva Palestínčanov. Saudská Arábia celkom zastavila dodávky do USA, Irak znárodnil časť niektorých zahraničných spoločností, Líbya hrozila úplným vyvlastnením. 25. 12. 1973 zvýšili arabské krajiny s výnimkou Iraku cenu s platnosťou od 1. 1. 1974 viac než dvojnásobne.
Politickou príčinou druhého ropného šoku bola islamská revolúcia v Iráne a následný iracko-iránsky konflikt. Druhý ropný šok znamenal zvýšenie cien ropy až na 35 USD. Tretí ropný šok, ktorého následky neboli dlhodobé, bol vyvolaný vojnou v Perzskom zálive. V dôsledku neistoty vyvolanej týmto konfliktom stúpli krátkodobo ceny za jeden barel až na 40 USD.
Ekonomickou príčinou oboch ropných šokov bola nerovnováha medzi dopytom a ponukou ropy na svetových trhoch. Dopyt po rope začiatkom 70. rokov prekročil vtedy existujúce ťažobné kapacity.
Rozvoj hospodárstva najrozvinutejších krajín sveta zaznamenával až do roku 1973 neustále vyššie prírastky spotreby energie v porovnaní s dosahovanými prírastkami hrubého domáceho produktu. Táto skutočnosť bola daná nízkou cenovou hladinou energetických surovín.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.