referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bohdana
Pondelok, 18. januára 2021
Platidlá (peniaze)
Dátum pridania: 10.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Hurican
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 980
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.4
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 12m 20s
Pomalé čítanie: 18m 30s
 
Peniaze sú čokoľvek, čo slúži ako bežne prijímaný prostriedok výmeny či platenia. V ich vývoji môžeme zaznamenať niekoľko historických etáp – od naturálnej výmeny, keď peniaze nadobúdali formu komodít, až sa vyvinuli k bankovým peniazom, do podoby papierového obeživa, šekových účtov, či platobných kariet.

História peňazí :

História peňazí je pestrá a dlhá. Siaha až do doby kamennej a bronzovej. Už vtedy existovala výmena. Platilo sa šperkami, oblečením, mušľami, tabakom, ale tiež tkaninami, dobytkom a kovmi. V Číne dokonca kúsky hodvábnych šatiek, neskôr sa z praktických dôvodov uchytili najmä platidlá s trvalejšou hodnotou - odvážené kúsky zlata, striebra, bronzu či lazuritu. Až do siedmeho storočia pred naším letopočtom ľudia pravé peniaze nepoznali. Vôbec prvé peniaze vznikli v Malej Ázii, kde sa s nimi zoznámili Gréci, od nich ich prevzali Rimania a potom celý vtedajší civilizovaný svet. Tak vznikli peniaze. Ale aj v dobách, keď už dávno obiehali len mince a bankovky, sa ľudia k výmene vracali. Najmä počas politických prevratov a hospodárskych kríz.

Rozdelenie Peňazí :
- Komoditné peniaze
- Kovové peniaze
- Papierové peniaze
- Bankové Peniaze
- Elektronické peniaze

Komoditné peniaze :

Najstaršie platidlá sa objavujú približne pred 11 000 rokmi. Bol to dobytok a neskôr poľnohospodárske plodiny. Postupom času sa platilo kúskami medi, cínu, olova a predovšetkým obilím, najmä jačmeňom. Ten fungoval ako drobné platidlo, podobne ako neskôr bronzové mince. V krajinách Blízkeho východu a na brehoch Stredozemného mora obyvatelia ustupovali od jednoduchej naturálnej výmeny a vytvorili si miestne platidlá. Ako peniaze používali hodváb, parfémy, víno, olivový olej, pšenicu, jačmeň – komodity, ktoré sa dali ľahko rozdeliť na viac častí a nekazili sa.
Skutočné peniaze sa objavujú okolo r. 3500 pred n. l. Išlo o Mezopotámiu a peniaze tam fungovali nielen ako prostriedok výmeny, ale aj na zachovanie hodnoty.
Niektorí historici sa dokonca domnievajú, že hlavným dôvodom, prečo v tejto dobe v Mezopotámii vzniklo písmo, bola potreba zaznamenávať obchodné transakcie a účty.
Peniaze ovplyvňovali a formovali vývoj spoločnosti od samého začiatku.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: www.finance.sk, Denník Pravda – 26.6.2002, Denník Národná Obroda – 2.6.2002
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.